مداد تراش

21
مداد تراش

تراش ابزاری ساده است که بواسطه دو تیغه تیز چوب مداد و مغزی مداد را می تراشد. مداد تراش ها در اندازه های متفاوت تولید می شوند و برخی از آنها که بزرگتر هستند و مخزن بزرگی جهت براده های چوب در خود دارند برای روی میز کار و تحریر کاربرد بسیاری دارند. همچنین تراش های کوچک نیز غالباً به گونه ای طراحی می شوند که دارای مخزن کوچکی جهت نگهداری براده های چوب مداد باشند چرا که این نوع طراحی بسیار مطلوب کودکان و والدین آنها است و باعث می شود همیشه میز کار تمیز و مرتب باشد.

در زمان های قدیم مغزی مدادها حاوی سرب بودند چون سرب به استحکام نوک مداد کمک می کرد. سالهاست که به علت سمی بودن سرب دیگر از این ماده در تولید مغزی مداد استفاده نمی شود. هم اکنون مغزی مداد از پودر فشرده گرافیت تولید می شود به همین دلیل مغزی مدادها شکننده تر هستند و برخی در هنگام تراشیدن شکسته می شوند. اگر مداد خیلی تراشیده شود و نوک آن از حد معمول تیزتر شود بسیار راحت تر می شکند.

انواع تراش

فروش انوع تراش دخترانه و پسرانه در مدل های گوناگون ( مداد تراش دستی، مداد تراش رومیزی و ..) در مجموعه های متنوعی به لحاظ طرح، اندازه و رنگ انجام می شود که در این قسمت با این مجموعه ها آشنا می شویم:

-تراش ساده یا دستی 

تراش دستی ساده پرکاربردترین نوع از انواع تراش است. این نوع تراش همان تراش مدرسه ساده ای است که همگی ما تجربه استفاده از آن را در مدرسه داشته ایم.

 

- تراش استاندارد

یک تراش استاندارد برای تراش دادن مدادهای استاندارد است. آنها هم در طرح و رنگ و هم جنس بدنه دارای تنوع بسیار بوده و در دسترس هستند، اما همه آنها هدف یکسانی را دارند. جنس بدنه مداد تراش استاندارد بیشتر از پلاستیک مقاوم و استیل تهیه می شود.

- تراش دوقلو

تراش دوقلو یا دوتایی دارای دو سوراخ مخروطی و دو تیغه است که به شما این امکان را می دهد تا مدادهای بزرگ و استاندارد را تیز کنید. تراش دوقلو نیز در طرح و رنگ های متنوع تولید می شود و جنس بدنه نیز از استیل یا آلمینیوم است.

- تراش رومیزی

تراش  رومیزی تراش بزرگ و دسته داری است که برای استفاده باید روی میز قرار بگیرد. تراش رومیزی در اندازه ای بزرگ تر از تراش استاندارد طراحی و تولید می شود که دارای یک مخزن بزرگ جهت براده های تراش مداد است و در برخی از طرح ها دارای حفره های در اندازه های متفاوت برای تراش مداد با قطرهای متفاوت است.

این مداد تراش بزرگ در دو نوع تراش رومیزی برقی و تراش رومیزی مکانیکی عرضه می شود. تراش رومیزی مکانیکی با یک اهرم که در جهت عقربه های ساعت چرخانده می شود و یک گیره که بواسطه آن مداد در حفره تراش ثابت نگه داشته می شود، فرآیند تراش مداد صورت می گیرد. جنس بدنه تراش رومیزی معمولاً از استیل یا پلاستیک مقاوم است و در برخی از طرح ها با یک گیره بر روی میز کار یا میز تحریر نصب می شود. در تراش برقی نیز با جاگیری مداد در حفره فرآیند تراشیدن مداد شروع می شود.

-تراش فانتزی 

 

نکات مهم در انتخاب و خرید تراش

فرآیند انتخاب و خرید تراش مناسب کار ساده ای نیست! گزینه های زیادی در هنگام خرید مداد تراش برای انتخاب وجود دارد مانند اشکال مختلف، اندازه های مختلف و جنس و طرح های متنوع. اگر مداد و مداد رنگی در دو اندازه بزرگ و استاندارد دارید بهتر است تراشی تهیه نمایید که دو سوراخه باشد که همزمان برای تراشیدن هر دو اندازه مداد کاربرد داشته باشد پس انتخاب این گزینه برای شما بسیار مقرون بصرفه خواهد بود. اندازه اکثر تراش های امروزی بر مبنای قطر مداد استاندارد که 8 میلیمتر است طراحی شده است اما در تراش های دو قلو به غیر از اندازه استاندارد، امکان تراش مداد های بزرگتر تا قطر 10.5 میلیمتر نیز وجود دارد.

اگر کار شما به گونه ای است که با تراشیدن مداد زیاد سر و کار دارید انتخاب تراش رومیزی با یک مخزن بزرگ انتخابی کاربردی و بسیار مناسب است.

همینطور اگر قصد خرید تراش برای کودک را دارید بهتر است به اندازه تراش و جنس آن توجه نمایید. در این مورد تراش فلزی را توصیه نمی کنیم، چرا که خرید تراش پلاستیکی گزینه مناسب تری محسوب می شود.  به طور کلی خرید تراش استاندارد برای دستان کوچک کودکان بسیار مهم است. اگر قصد خرید تراش رومیزی را دارید بهتر است تراش رومیزی مخصوص کودکان را خریداری نمایید که جنس بدنه آنها از نوعی پلاستیک مقاوم تهیه شده و وزن آن سبک است. تراش رومیزی استیل و ترش رومیزی برقی برای بزرگسالان و میز کار مناسب هستند.

نکته مهم دیگر زاویه تیغه تراش است. هرچقدر زاویه تیغه تراش بیشتر باشد بعد از تراش مداد مقدار بیشتری از گرافیت نمایان می شود و به همان نسبت اگر زاویه تیغه تراش شیب ملایم تری داشته باشد مقدار کمتری از گرافیت مداد نمایان می شود و امکان شکستن آن کمتر می شود.

همینطور داشتن تیغه تیز در تراش بسیار مهم است چرا که اگر تیغه کند باشد باعث از بین رفتن بافت یکپارچه مداد و گرافیت می شود.

قیمت تراش

یکی از مزایای خرید تراش امکان مقایسه ویژگی های محصول تولید شده توسط برندهای مختلف است. قیمت مداد تراش نیز با نوع آن، همینطور جنس بدنه تراش ارتباط مستقیم دارد. بطور مثال قیمت مداد تراش معمولی دستی نسبت به قیمت مداد تراش رومیزی بسیار مناسب تر است. همینطور قیمت تراش با بدنه استیل به نسبت تراش با بدنه پلاستیکی تفاوت دارد.

در فروشگاه اینترنتی دفتردستک با توجه به تنوع محصولات ارائه شده شما این امکان را دارید تا به تناسب بودجه خود یک محصول با کیفیت را انتخاب و خریداری نمایید.

خرید اینترنتی تراش با برندهای متنوع از دفتردستک

در فروشگاه دفتردستک امکان خرید آنلاین تراش با طرح ها و رنگ های متنوع وجود دارد. خرید انواع مداد تراش ( خرید تراش ساده و استاندارد، خرید تراش اداری، خرید تراش فلزی، تراش دستی، تراش رومیزی، تراش دو قلو) از جمله مواردی هستند که می توانید بسته به نیازتان یکی از آنها را انتخاب نمایید. ما مجموعه تراش هایی از برندهای نامدار تولید لوازم تحریر را در کنار هم جمع کرده و عرضه می نماییم.

 تراش اگزم گرید استابیلو (Stabilo) که نمونه ای بسیار با کیفیت و خوش دست و دارای یک مخزن کوچک و تیغه های بسیار تیز است. همینطور تراش طرح قو استابیلو که نماد تجاری برند محسوب می شود و طرفداران بسیار زیادی دارد. تراش رومیزی دلی (Deli) در دو طرح کلاسیک و دوربین با رنگ بندی متنوع و تراش دوقلو مخزن دار دلی. تراش دوقلو مخزن دار پریمو (Primo). تراش استاندارد، تراش دوقلو و تراش رومیزی استدلر (Steadtler) یک مجموعه کامل برای یک انتخاب ایده آل. تراش فابرکاستل (Faber-Castell) نیز با استفاده دو منظوره هم تراش و هم پاکن کن در چند رنگ ارائه شده است. مداد تراش فانتزی پیکاردو (Picardo) که در 5 طرح عروسکی زیبا ارائه شده و برای کودکان بسیار جذاب است. تراش آرت لاین (Artline) طرح درب بطری دارای رنگبندی متنوع، محصولی جذاب که در قسمت درب بطری نصب می شود و می توان از بطری های اضافه به عنوان مخزن تراش استفاده کرد.

faq
پرسش های متداول

تراش ساده یا دستی ، تراش استاندارد، تراش دوقلو، تراش رومیزی، تراش فانتزی و ...

اگر مداد در دو اندازه استاندارد و بزرگ را دارید، بهتر است تراشی را تهیه نمایید که دو سوراخه باشد و همزمان برای تراشیدن هر دو اندازه کاربرد داشته باشد. اگر کار شما به گونه ای است که با تراشیدن مداد زیاد سر و کار دارید، انتخاب تراش رومیزی با یک مخزن بزرگ انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود. اگر قصد خرید تراش برای کودک را دارید ، بهتر است انتخاب شما تراش پلاستیکی به جای تراش فلزی باشد. نکته مهم دیگر زاویه تیغه تراش است. هرچقدر زاویه تیغه تراش شیب ملایم تری داشته باشد، مقدار کمتری از گرافیت مداد نمایان شده و امکان شکستن آن کمتر خواهد بود.