مداد

21
مداد

مداد سیاه چوبی ابزاری برای نوشتن یا ترسیم است که از یک مغزی گرافیت مشکی باریک و محکم در یک پوشش چوبی تشکیل شده است. این پوشش چوبی مانع سیاه شدن دست و یا شکسته شدن مغزی می شود. مداد سیاه عمدتاً برای طراحی و نقاشی و یا برای علامت گذاری استفاده می شود. از مهم ترین مزایای مداد سیاه ساده استفاده از آن و همچنین امکان حذف یا پاک کردن آنچه شما نوشته اید با یک پاک کن است. در صورتی که قصد خرید مداد مشکی را دارید، با ادامه این مطلب همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را در این زمینه کسب کنید.

انواع مداد

مدادها انواع مختلفی دارند که مداد مشکی چوبی گرافیتی یکی از قدیمی ترین و پرکاربردترین و معروف ترین انواع مداد سیاه است؛ اما مداد مکانیکی و مداد رنگی نیز جزء همین خانواده محسوب می شوند.  مداد سیاه در اشکال متنوعی (دارای پوشش چوبی و یا پلاستیکی و فلزی براق) قابل تولید است. تولید و فروش مداد در انواع مختلفی صورت می گیرد که در ادامه این مطلب، به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد: 

- مداد ساده چوبی یا استاندارد

یکی از مواردی است که همواره با یادآوری خاطرات دوران مدرسه به یاد می آوریم، نگارش یا مداد چوبی است. مداد چوبی احساسی از آرامش و نشاط را که یادآور عشق ما به طبیعت است در ما زنده می کند. از مزایای مداد چوبی یا همان مداد گرافیت می توان به نکات زیر اشاره کرد:

  • قیمت مداد ساده چوبی بسیار مناسب است، به همین دلیل به راحتی می توانیم آن را به دوستانمان هدیه کنیم.
  • بسته به میزان دقت شما در تراشیدن مداد و تیز کردن نوک مداد، می توانید قطر نوشتاری مناسب را برای نگارش خود داشته باشید.
  • به دلیل داشتن پوشش چوبی مغزی آن به راحتی شکسته نمی شود.

- مداد ذغالی

مداد ذغالی انواع مختلف دارد که دارای تناژهای غنی با کنتراست بالا است. این مداد به نسبت مدادهای دیگر شکننده تر بوده و به راحتی قدرت اثر گذاری بر سطح را دارد. این مداد بیشتر در طراحی کاربرد دارد.

-مداد HB

مداد HB همان مداد معمولی بوده که برای دانش آموزان مناسب است.

- مداد کربن

مداد کربنی از ترکیب زغال چوب و گرافیت تولید می شود. مداد کربن از نرمی مطلوبی برای ایجاد انواع بافت برخوردار است. رنگ سیاه عمیق تری نسبت به مداد گرافیت ایجاد کرده، نرم تر از مداد ذغالی بوده و در طراحی کاربرد بسیار دارد.

- مداد رنگی

مداد رنگی بستری مناسب برای خلق ایده های شما فراهم می آورد. همچنین به راحتی همراه با دفتر یا کاغذ قابل حمل است و در هر مکانی شما می توانید ایده های خود را به سهولت ثبت نمایید. نکته مهم دیگر استفاده سریع و آسان از رنگ های موجود در مداد رنگی است که نیازی به صرف وقت برای ترکیب رنگ و خشک شدن آن نیست.

- مداد نجاری

نوعی مداد چوبی با بدنه نسبتاً قطور و مکعبی است که بیشتر مورد استفاده در کارگاه های نجاری و سایر پروژه های ساختمانی است. مغزی مکعبی شکل آن بسیار مقاوم تر از مغزی استوانه ای در مدادهای گرد است. برای تراشیدن این مداد با توجه به شکل مکعبی بدنه آن از تیغ کاتر و یا چاقو استفاده می شود.

- مداد گلف

این نام می تواند فریبنده باشد، زیرا مداد گلف علاوه بر ثبت امتیاز در یک بازی گلف امتیازات دیگری نیز دارد! مداد گلف مدادی کوتاه و ظریف است که به طور ویژه برای دستان کوچکی که تازه می خواهند نوشتن و رسم را بیاموزند مناسب است به همین دلیل گزینه بسیار مناسب برای دانش آموزان پیش دبستانی و کلاس اول به شمار می رود.

- مداد مکانیکی

مداد مکانیکی در چند قطر نوشتاری متنوع تولید و عرضه می گردد که یا یک کلیک ساده و یا مکانیزم چرخشی نوک مداد از استوانه ای پلاستیکی و یا فلزی بیرون آمده و مداد قابل استفاده می شود. مداد مکانیکی بر خلاف مداد چوبی که هر چه بیشتر با آن بنویسید ضخامت نوشتاری آن تغییر می کند، با هر بار تماس نوک مداد با کاغذ خطوطی با ضخامت یکسان به شما می دهد.

همچنین با توجه به قابلیت تعویض مغزی مداد، مداد مکانیکی سازگار با محیط زیست نیز است.

نکات مهم در انتخاب مداد مشکی

در هنگام خرید مداد جدید گرافیتی یا مداد چوبی، لازم است نکاتی را در نظر داشته باشید تا بتوانید گزینه مناسبی را انتخاب و خریداری نمایید:

  • درجه سختی مغزی مداد مشکی

مغزی مدادها دارای درجه سختی متفاوتی هستند که به دو گروه H و B تقسیم می شوند. مغزی مدادها با درجه سختی H سخت تر هستند و گزینه ای مناسب برای رسم خطوط نازک بوده، بر روی سطح کاغذ پخش نشده و به راحتی نیز نمی توان اثر آنها را پاک کرد؛ اما در مقابل، مغزی مداد با درجه سختی B نرم تر بوده، برای رسم خطوط ضخیم مناسب بوده و بر روی سطح کاغذ به راحتی پخش می شوند. همچنین آسان تر می توان اثر آنها را پاک نمود. اما مداد با درجه سختی HB برای نوشتار معمولی بیشترین کاربرد را دارد.

  • - پوشش بدنه مداد

مرغوب ترین چوب جهت ساخت بدنه مداد چوب درخت سرو است که به دلیل بافت نرمی که دارد، به راحتی تراشیده می شود. برای ارزیابی مرغوبیت چوب به کار رفته در بدنه مداد، یک آزمایش ساده را می توانید انجام دهید. به این صورت که در هنگام تراشیدن مداد، چنانچه براده آن یک نوار نازک و به هم پیوسته از چوب باشد، نشان دهنده مرغوبیت چوب به کار رفته در مداد است. همچنین یک مداد سیاه خوب،با وارد کردن فشار به بدنه و نوک مداد به راحتی نمی شکند. تعدادی از مدادهای ارائه شده از برند استدلر (Staedtler) نیز در یک فرآیند مدرن از مواد Wopex تهیه شده اند؛ بدین معنا که بدنه مدادها از نوعی براده چوب (خمیر چوب) تهیه شده و به همین دلیل بدنه این مدادها نرم تر و منعطف تر از سایر مدادها است. تکنولوژی Wopex این امکان را فراهم می سازد تا از کوچکترین قطعات چوب که در ظاهر غیر قابل استفاده هستند، بتوانیم به صورت کاملا بهینه و کاربردی در ساخت بدنه این نوع از مداد استفاده نماییم.

  • قالب بدنه مداد

بدنه مدادها به طور معمول گرد و 6 ضلعی و یا 3 وجهی طراحی و تولید می شوند. مدادها با بدنه 6 ضلعی و 3 وجهی این قابلیت را دارند که بر روی سطوح مانند میز کار ثابت قرار گرفته و سر نمی خورند. همچنین در دست نیز راحت تر قرار گرفته و برای نوشتن طولانی دست را اذیت نمی کنند.

در انتهای برخی از مدادها یک پاک کن استوانه ای شکل قرار دارد. این مداد ها بیشتر مناسب کودکان و دانش آموزان مقطع ابتدایی هستند، چرا که دیگر نگران اشتباه در نوشتار و رسم خود نیستند و در هر لحظه می توانند به راحتی نوشتار و رسم خود را اصلاح نمایند.

قیمت مداد سیاه

قیمت فروش مداد بسته ای و تکی به عوامل مختلفی همچون برند تولید کننده مداد، پوشش بدنه مداد، مغزی مداد و نوع بسته بندی آن وابسته است. مدادهایی که پوشش بدنه آنها از چوب مرغوب است، نسبت به مداد هایی که پوشش بدنه آنها  از ضایعاتی مانند روزنامه و یا براده چوب است، گرانتر هستند. برخی مدادها نیز در بسته بندی متفاوت به همراه پاک کن و تراش عرضه می شوند. این موضوع نیز بر قیمت خرید مداد تأثیرگذار است. در خرید اینترنتی مداد، شما امکان مقایسه مجموعه متنوعی از برندها را خواهید داشت و با آگاهی کامل از ویژگی های انواع مداد تکی و بسته مداد سیاه، امکان ثبت سفارش محصول مورد نظر خود را خواهید داشت.

خرید انواع مداد سیاه از دفتردستک

در فروشگاه اینترنتی دفتر دستک امکان خرید آنلاین مداد سیاه خوب خارجی دارای  کیفیت بالا  و استاندارد جهانی، از برندهای نامدار مانند فابرکاستل (Faber-Castell)، استدلر (Steadtler)، استابیلو (Stabilo) و پیکاردو (Picardo) و همچنین انواع مداد مشکی نرم با کیفیت تولید و ساخت ایران که مطابق با بالاترین استانداردهای جهانی عرضه شده اند، مانند استایلیش (Stylish) و آریا (Arya) با صرف کمترین زمان و هزینه موجود هستند.

کلیه مدادها با مغزی مشکی و قرمز با بدنه هایی از چوب مرغوب رنگ شده و فاقد مواد سمی هستند؛ بنابراین موجب حساسیت در پوست نمی شوند. این ویژگی به خصوص برای کودکانی که به طور مداوم برای نقاشی کردن و نوشتن از مداد استفاده می نمایند و بعضاً مداد را بر دهان خود می برند، بسیار حائز اهمیت است. در فروشگاه اینترنتی دفتردستک، مداد مشکی بسته ای در بسته بندی های 3 عددی، 12 عددی و 72 عددی ارائه شده اند، تا افراد بسته به میزان مصرف با قیمتی مناسب بتوانند نیاز خود را مرتفع سازند.

faq
پرسش های متداول

چوب بکار رفته در بدنه مداد در کیفیت مداد تأثیر مستقیم دارد و البته یک مسئله زیست محیطی نیز بشمار می رود! همچنین در نوشتن طولانی مدت شکل بدنه مداد اهمیت پیدا می کند چرا که بر روی خستگی دست تأثیر مستقیم دارد و نکته مهم دیگر توجه به درجه سختی گرافیت مداد است که بر روی بدنه مشخص شده است و بسته به نوع کاربرد متفاوت است.

با توجه به این موضوع که مداد تولید داخلی است یا خارجی قیمت محصول متفاوت است. قیمت بسته 12 عددی مداد ایرانی از 30 هزار تومان شروع می شود و تا 176 هزار تومان برای بسته 12 عددی مداد خارجی متغیر است.