تفاوتهای راپید و روان نویس

تفاوتهای راپید و روان نویس

با اختراع خودکار رؤیای نوشتن با قلمی که بتواند مقدار مشخصی از جوهر را بر روی سطح کاغذ بیاورد تا حدودی به حقیقت پیوست اما وجود قلمی که بتوان با آن خطوط ظریف با ضخامت یکسان را بر روی کاغذ رسم نمود تا چند دهه قبل رؤیایی بلند مدت محسوب می شد. تا اینکه در سال 1953 برای اولین بار شرکت تولید کننده لوازم مهندسی و نوشت افزار روترینگ از مجموعه قلم های راپیدوگراف خود رونمایی کرد.

با اختراع خودکار رؤیای نوشتن با قلمی که بتواند مقدار مشخصی از جوهر را بر روی سطح کاغذ بیاورد تا حدودی به حقیقت پیوست اما وجود قلمی که بتوان با آن خطوط ظریف با ضخامت یکسان را بر روی کاغذ رسم نمود تا چند دهه قبل رؤیایی بلند مدت محسوب می شد. تا اینکه در سال 1953 برای اولین بار شرکت تولید کننده لوازم مهندسی و نوشت افزار روترینگ از مجموعه قلم های راپیدوگراف خود رونمایی کرد. از آنجایی که که راپید دارای ضخامت نوشتاری متفاوت است، شما امکان رسم خطوط با ضخامت های مختلف دارید. به طور معمول از راپید برای رسم خطوط در نقشه های مهندسی و معماری استفاده می شود و کمتر برای نوشتن مورد استفاده قرار می گیرند. راپید به طور کلی به دو دسته دائم و مصرفی تقسیم می شوند که تنها تفاوت آنها در مخزن جوهر با قابلیت شارژ است. در مقابل روان نویس نوعی قلم و مشابه با راپید است که دارای جوهری بسیار نرم و روان است. روان نویس هم همانند راپید به دو دسته دائمی و یکبار مصرف تقسیم می شود که به طور معمول روان نویس دائمی قیمت بالاتری نیز دارد، اما در مقابل شما میتوانید برای مدت طولانی از آن استفاده کنید، تنها کافی است مغزی یدک آن را پس از اتمام خریداری و تعویض نمایید.


  خرید انواع راپید با قیمت عالی از دفتردستک  


تفاوت راپید و روان نویس چیست؟

تفاوت قلم راپید و روان نویس

به طور خلاصه تفاوت راپید و روان نویس را اینگونه می توان شرح نمود:

  1. ظاهر و ساختار: اولین تفاوت بین راپید و روان نویس مخزن نگهدارنده جوهر است که در راپید یک مخزن حاوی جوهر با قابلیت شارژ وجود دارد، اما در روان نویس یک مغزی یدک با قابلیت تعویض وجود دارد که جوهر توسط ساچمه چرخشی در سرقلم به سطح کاغذ منتقل می شود.
  2. کاربرد: راپیدها برای ترسیم خطوط با ضخامت های گوناگون مورد استفاده قرار میگیرند اما در مقابل از روان نویس برای نگارش استفاده می شود. اگر شما قصد نوشتن با راپید برای مدت زمان طولانی را دارید، بدانید که به سرقلم راپید صدمه میزنید و ممکن است در بعضی موارد و بسته به ضخامت سرقلم راپید کاغذ پاره شود! پس در انتخاب قلم مورد نیاز خود نهایت دقت را کنید و به ویژگی های هر کدام در حین خرید دقت نمایید.

تفاوت های راپید و روان نویس چیست؟ با آن-ها بیشتر آشنا شوید

ساختار داخلی هر راپید شامل سرقلم، بدنه، در پوش و یک مخزن استوانه ای شکل و قابل شارژ جوهر است. همچنین هر راپید بر اساس قطر نوشتاری سرقلم با یک شماره مشخص می شود. راپید دارای سرقلم فلزی سوزنی شکل است و زاویه دست شما در هنگام ترسیم خطوط نباید کمتر از 80 درجه باشد در غیر اینصورت محصول نهایی کارتان ایجاد خطوط منقطع منقطع خواهد بود! همچنین توجه کنید که از فشار بیش از حد به سرقلم راپید جداً خودداری نمایید. به محض گذاشتن سرقلم بر روی کاغذ، جوهر با عبور از یک مخزن تغذیه کننده به کاغذ منتقل می شود. همان طور که پیشتر توضیح داده شد، راپید دارای دو نوع دائمی و یکبار مصرف است.

راپیدهای دائمی دارای یک مخزن جوهر با قابلیت پر شوندگی و سرقلم متحرک هستند که شما میتوانید بسته به نیازتان سرقلم راپید را با شماره مورد نظرتان تعویض کنید. برای اینکار تنها کافی است که درپوش را کنار بگذارید و به آرامی بدنه و مخزن جوهر را از سرقلم جدا کنید. تنها با انجام این کار ساده میتوانید به راحتی سرقلم مورد نظرتان را تعویض نمایید. فراموش نکنید که قلم راپید بعد از هر بار استفاده نیاز به شستشو با محلول تمیز کننده راپید دارد. مدت زمان لازم برای تمیز شدن سرقلم راپید بستگی به میزان کثیف بودن آن دارد اما در حالت عادی برای تمیز شدن کامل سرقلم راپید به ۳ ساعت زمان نیاز است تا کاملاً جوهر خشک شده در سرقلم راپید تمیز شود، پس از آن سرقلم باید برای مدتی درون آب قرار گیرد. ما در دفتردستک به شما پیشنهاد استفاده از محلول تمیز کننده راپید روترینگ را میدهیم که به منظور پاک کردن جوهر استفاده شده در راپید مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع می توان گفت استفاده از محلول تمیز کننده راپید روترینگ یکی از مؤثرترین و بهترین روش ها برای تمیز کردن سرقلم راپید است و باعث طولانی شدن عمر راپید می شود. راپید دائم را می توان با استفاده از جوهر مخصوص که در رنگ های متنوعی در دسترس است شارژ نمود. در فروشگاه دفتردستک در کنار قلم راپید روترینگ می توانید جوهر راپید روترینگ و محلول شستشو راپید را نیز خریداری نمایید. در کنار راپیدهای دائمی، راپید مصرفی یا روان نویس راپیدی طراحی و تولید شده است که برخی به آن روان نویس مهندسی نیز می گویند.

روان نویس راپیدی یا روان نویس مهندسی نیز دارای سرقلم سوزنی شکل از جنس نمد با پایه فلزی است که با قطر نوشتاری متنوع همانند راپید تولید و به بازار عرضه می شود. روان نویس راپیدی قابلیت شارژ ندارد و به همین دلیل قیمت آن نسبت به راپید دائمی بسیار مناسب تر است.

حال زمان آن رسیده است که در مورد کاربرد راپید صحبت کنیم. راپید بطور معمول در رسم و نقشه کشی و برخی تکنیک های طراحی بیشترین کاربرد را دارد. به همین خاطر دانشجویان این رشته ها از مشتریان همیشگی قلم راپید هستند! به عبارتی در دنیای امروز راپید به عنوان یکی از ابزارهای تخصصی رشته های گرافیک و معماری بشمار می رود.


  خرید انواع روان نویس با قیمت عالی از دفتردستک  


ساختار و اجزاء راپید

در مقابل، روان نویس نوشت افزاری مناسب برای نگارش است که ممکن است در ابتدا با راپید اشتباه گرفته شود. البته روان نویس هم همانند راپید با قطر نوشتاری متفاوت تولید می شود اما تنوع آن کمتر است که هر فرد بسته به سلیقه و نیاز خود یکی از موارد را انتخاب و خریداری میکند. شاید بتوان گفت یکی دیگر از موارد تفاوت راپید با روان نویس در وجود مخزن جوهر است. روان نویس دائمی دارای مغزی یدک است و پس از استفاده نیازی به شستشو ندارد اما راپید دارای مخزن استوانه ای شکل جوهر است که قابلیت شارژ دارد و هر بار پس از استفاده بهتر است سرقلم آن را شستشو داد.

ساختار و اجزاء روان نویس

در فروشگاه اینترنتی دفتردستک مجموعه راپید روترینگ به عنوان راپید دائمی به همراه لوازم جانبی مصرفی مانند محلول تمیز کننده و جوهر راپید و روان نویس راپیدی ریستور عرضه شده است. یک مجموعه کامل برای دانشجویان و هنرآموزان رشته های گرافیک و معماری.

 

امتیاز دهید :
ثبت نظر
کد امنیتی

نظرات کاربران
پریماه ارسال شده در ۳۱ فروردین ۱۴۰۱

بسیار کاربردی و مفید بود