روان نویس

56
روان نویس

در مقایسه با خودکار که جوهر آن بر پایه روغن بوده و غلظت و چسبندگی بالایی دارد، جوهر موجود در مغزی روان نویس بر پایه آب است که ویسکوزیته (چسبندگی) پایین تری دارد و به همین دلیل بر روی کاغذ "روان تر" حرکت کرده و تجربه نگارش نرم تری را ایجاد می نماید.

همچنین جوهرهای پایه روغن کمتر در معرض خشک شدن قرار می گیرند و به همین دلیل نسبت به جوهر بر پایه آب ماندگاری بالاتری دارند به همین دلیل است که روان نویس ها بر خلاف خودکار، بصورت درب دار طراحی و تولید می شوند تا جوهر در مغزی به راحتی خشک نشود!

روان نویس به دلیل داشتن جوهر سیال و روان بسته به ضخامت کاغذ و میزان فشار وارد شده به آن در هنگام نوشتن ممکن است تا حدودی در کاغذ نفوذ کرده و در پشت آن ایجاد لکه نماید! به همین دلیل در تکمیل فرم ها و اسناد رسمی بیشتر از خودکار استفاده می شود.

انواع روان نویس

روان نویس ها در انواع و اقسام مختلفی تولید می شوند که شامل: روان نویس نوک ساچمه ای، روان نویس نوک نمدی، روان نویس های ژله ای، روان نویس خوشنویسی، روان نویس بدنه فلزی، روان نویس های بسته ای، روان نویس های رنگی، روان نویس فانتزی و روان نویس طراحی...می توان اشاره کرد.

در بازار نوشت افزار تولید و فروش روان نویس به دو شکل نوک ساچمه ای و نوک نمدی صورت می گیرد که هر کدام مزایای خاص خود را دارند.

- روان نویس نوک ساچمه ای

این روان نویس با داشتن یک گوی چرخان در نوک و جوهر بر پایه آب در قطرهای نوشتاری متنوع تجربه نگارشی سیال و بسیار روان ایجاد می نماید. این روان نویس فشار دست را در هنگام نوشتن و رسم کاهش می دهد. برای افرادی که علاقه مند به نوشتن سریع تر هستند هر چقدر قطر نوشتاری روان نویس ضخیم تر باشد مناسب تر است تا بتوانند تجربه بسیار راحت تری در نگارش داشته باشند. معمولاً درب پوش این روان نویس دارای گیره است تا بتوان به راحتی آن را در جیب پیراهن قرار داد.

بطور کلی روان نویس نوک ساچمه ای مناسب نگارش و امضاء است و نویسندگان بسیاری از آن استفاده می کنند.

- روان نویس نوک نمدی

این نوع روان نویس دارای نوک گرد بسیار ظریف و نازک از جنس نمد فشرده است که برای استحکام آن در استوانه فلزی بسیار ظریفی قرار گرفته است و رنگ های بسیار متنوعی دارد. روان نویس نوک نمدی بیشتر برای رسم و رنگ آمیزی نقوش ظریف مناسب است و البته برای افرادی که به نگارش بسیار ظریف تمایل دارند.

بدنه و پوشش درب پوش این نوع روان نویس باریک و ظریف و معمولاً فاقد گیره است و درب پوش هنگام استفاده از روان نویس قابل نصب در انتهای بدنه است.

در کتاب های رنگ آمیزی ویژه بزرگسالان که از نقوش گیاهی و هندسی بسیار ظریف استفاده شده است خرید روان نویس نوک نمدی پیشنهاد می شود که در بسته بندی های بسیار متنوع و الوان عرضه می شود.

در کنار این مورد برخی از روان نویس های نوک نمدی با سر قلم تخت برای خوشنویسی نیز ارائه می شوند که دارای قطر نوشتاری از 0.1 تا 0.3 میلیمتر هستند.

نکات مهم در انتخاب روان نویس

هنگام انتخاب و خرید روان نویس ممکن است از خود بپرسید که جوهر هر روان نویس با دیگری چه تفاوتی دارد و کدام گزینه مناسب تر است؟

در این قسمت به چند نکته اساسی که لازم است در هنگام خرید روان نویس به آن توجه نمایید اشاره می شود:

- اندازه قطر نوشتاری روان نویس

با توجه به تنوع قطر نوشتاری روان نویس ها دقت نمایید که روان نویس را برای چه منظوری تهیه می کنید؟ برای نگارش، رسم، رنگ آمیزی یا صرفاً امضاء کردن... تنوع قطر نوشتاری روان نویس از حدود 0.3 میلیمتر تا 1.6 میلیمتر است که بسته به نوع مصرف می توانید یکی از این موارد را انتخاب نمایید. روان نویس با قطر نوشتاری کم یا اصطلاحاً نوک سوزنی برای رسم و داشتن خطوطی بسیار ظریف و یکنواخت مناسب است اما روان نویس با قطر نوشتاری متوسط مانند 0.7 میلیمتر و بیشتر از آن مناسب نگارش است.

- حجم مخزن جوهر روان نویس

بالا بودن حجم مخزن جوهر و ظرفیت جوهر برخی از روان نویس ها تولید شده در شرکت های مطرح تولید کننده نوشت افزار باعث می شود که عمر طولانی تر و ماندگاری بیشتری داشته باشند. همچنین فرمول جوهر روان نویس به شکلی است که به راحتی با باز ماندن درب پوش روان نویس خشک نمی شود.

- قابلیت شارژ مجدد روان نویس

برخی از روان نویس های تولید شده توسط شرکت های نامدار دارای مغزی یدک هستند و شما می توانید پس از اتمام مغزی روان نویس مغزی یدک آن را تهیه نمایید و روان نویس خود را به همراهی همیشگی تبدیل نمایید.

برخی دیگر از روان نویس ها بوسیله کارتریج کار می کنند و می توان از کارتریج های جوهر در رنگ های متنوع برای شارژ مجدد با قابلیت آسان تعویض استفاده کرد.

خرید اینترنتی روان نویس از فروشگاه اینترنتی دفتر دستک این مزیت را دارد که شما می توانید مغزی یدک و کارتریج جوهر در رنگ های متنوع را برای تعدادی از روان نویس ها با قابلیت شارژ مجدد را تهیه نمایید.

قیمت روان نویس

موارد بسیاری در تعیین قیمت روان نویس تأثیرگذار است. بعضی از روان نویس ها مهمولی و بعضی از آنها روان نویس لوکس هستند. مهم ترین گزینه نام برند تولید کننده روان نویس است. پس از آن نوع بسته بندی روان نویس است که تنوع بسیاری دارد. بطور مثال از خرید تکی روان نویس تا خرید بسته های 4، 8، 10، 12، 15، 20، 25، 42 و ... تنوع وجود دارد. نحوه عملکرد و شارژ روان نویس، جنس بدنه و قطر نوشتاری نیز یکی از دیگر عواملی هستند که در تعیین قیمت روان نویس مؤثر هستند.

در هنگام خرید آنلاین روان نویس از فروشگاه دفتر دستک با توجه به تنوع مجموعه روان نویس های عرضه شده به راحتی امکان مطالعه و مقایسه محصولات را خواهید داشت تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

خرید اینترنتی روان نویس با برندهای متنوع از دفتر دستک

در فروشگاه دفتردستک مجموعه بسیار متنوعی از انواع روان نویس در رنگ بندی و بسته بندی متنوع از نامدارترین برندهای تولید کننده نوشت افزار و لوازم التحریر همچون روان نویس یونی بال (Uni-ball)، روان نویس استابیلو (Stabilo)، استدلر (Steadtler)، روان نویس پارکر،  فابرکاستل (Faber-Castell)، زبرا (Zebra)، بیک (Bic)، لاتن (Laton) و آرت لاین (Artline) عرضه شده است که همگی دارای ضمانت اصالت و سلامت کالا هستند و شما می توانید برای مصارف روزانه دفتر کار، مدرسه و دانشگاه خرید آنلاین روان نویس مورد نظر خود را با سهولت انجام دهید. تیم ما در سریع ترین زمان سفارش شما را آماده و ارسال می نمایند.

faq
پرسش های متداول

مجموعه متنوعی از روان نویس با قطر نوشتاری مختلف و رنگ های متنوع توسط برندهای مطرح جهانی طراحی و تولید و به بازار عرضه می شوند که عبارتند از: روان نویس یونی بال، روان نویس استابیلو، روان نویس استدلر، روان نویس بیک، روان نویس زبرا و ...

قیمت روان نویس بسته به اینکه بصورت تکی یا در بسته های چند رنگ عرضه می شود متغیر است. در فروشگاه اینترنتی دفتر دستک روان نویس هم بصورت تکی و هم در بسته های چند رنگ با مناسب ترین قیمت عرضه شده است. در فروشگاه دفتردستک قیمت روان نویس از حدود 16 هزار تومان شروع می شود تا بسته های چند رنگ که قیمت بیشتری دارند.