Old crayon

مداد شمعی مانند مداد رنگی، آبرنگ، گواش و بسیاری از ابزارهای نقاشی دیگر در طراحی و نقاشی بسیار محبوب است.

مداد شمعی از موم رنگی، زغال چوب، گچ و برخی مواد دیگر که برای نقاشی و رنگ مورد استفاده قرار می گیرد؛ ساخته شده است. اگر از گچ روغنی در ساخت این وسیله بسیار پرکاربرد استفاده شود به آن پاستل نفتی  و آن دسته ­ای که دارای رنگدانه ­های روغنی هستند به آن پاستل روغنی و آنهایی که دارای رنگدانه­ های خشک هستند به آن ­مداد شمعی می گویند. با این نوع از مدادهای شمعی به راحتی می ­توانید طراحی کنید. پاستل ­ها بسیار نرم و بی خطر هستند از این رو برای استفاده کودکان بسیار مناسب اند.

Picture of crayons

مداد شمعی اولین بار در اروپا با زغال چوب و روغن شناخته شد ولی زمان دقیق آن هنوز مشخص نیست. یک منبع می­گوید که یک پژوهشگر رومی اولین تکنیک برای نقاشی با مداد شمعی را ابداع کرده است. پاستل در سال 1495 توسط "لئونادو داوینچی" استفاده شد و در ادامه هنرمندان در اواخر دهه 1790  از "conté crayons" چیزی مابین پاستل و مداد شمعی استفاده کردند.

conte crayons

یکی از اولین تولیدکنندگان برای عرضه مدادهای شمعی به بازار جهانی لوازم التحریر "E.Steiger&Co" بودند که از سال 1881 شروع به فروش مدادهای شمعی در جعبه های 6، 12، 18 تایی کردند. در ادامه "Binney&Smith" که امروزه آنها را به نام "Crayola"  می ­شناسند فروش مدادهای شمعی را از سال 1903 با تنوع و رنگبندی بینظیری در 19 مجموعه و با داشتن 30 رنگ متنوع و جذاب آغاز کردند و جزء یکی از محبوب­ ترین شرکت ­ها در زمینه تولید و طراحی مداد شمعی به حساب آمدند. همچنین  شرکت "Franklin Mfg" که آنها هم جزء اولین تولیدکنندگان مداد شمعی بودند که در سال 1883 شروع به فروش این محصولات کردند. شرکت Eberhard Faber"" تکنیکهای مدرن آلمان را به ایالت متحده آورد و توانست مدادهای شمعی خود را به فروش برساند به طوری که مواد ساخته شده این مدادهای شمعی از چوب سدر ساخته شده بودند و به مرور زمان به مدادهای شمعی روغنی تبدیل شد. در اواخر دهه 1880   "Charles A" از مداد شمعی برای نشانه گذاری بر روی چرم استفاده کرد و در سال 1902 با شرکت آمریکایی  "Crayon" همکاری کرد و اقدام به تولید گسترده مدادهای شمعی نمود.