تخته رسم

4
تخته رسم

تخته رسم ها صفحه های چوبی یا پلاستیکی ساده، مقیاس دار و طرح شطرنجی هستند که برای طراحی و یا طرح و رسم فنی تولید شده اند. بهترین مزیت تخته های رسم ایجاد توانایی برای ترسیم خطوط موازی دقیق به سهولت است! استفاده از این تخته ها بخصوص برای اجرای طرح های سه بعدی کاربری ویژه ای دارند.

تخته های رسم در شکل ها و اندازه های مختلفی ارائه می شوند و در ابتدایی ترین شکل خود، شبیه یک تخته شاسی یا کلیپ بورد استاندارد اداری هستند. یک سطح تخته ای سخت و صاف با گیره ای محکم برای نگه داشتن کاغذ در بالای تخته که یک خط کش و گاهاً گونیا نیز بر روی این تخته قرار دارد. برخی از این تخته ها به واسطه 2 پایه قابلیت نصب بر روی میز رسم را نیز دارا هستند.

انواع تخته رسم

قبل از خرید تخته رسم لازم است با انواع تخته رسم و کاربرد آن آشنا شوید. در اینجا به بررسی انواع تخته رسم که در میپردازیم:

- تخته رسم کوه نور

اگر شما می خواهید به هر کجا می روید یک صفحه مطمئن و صاف برای رسم طراحی خود داشته باشید انتخاب و خرید تخته رسم کوه نور بهترین گزینه است. این تخته رسم از پلاستیک سبک اما با کیفیت و نشکن تولید می شود تا به راحتی بتوانید آن را در هر کجا با خود حمل نمایید. ابعاد این نوع تخته رسم کمی بزرگتر از اندازه A3 است و معمولاً صفحه آن دارای طرح شطرنجی بوده و دو ضلع آن همانند خط کش اندازه گذاری شده است. همچنین این نوع تخته رسم با خط کش و در برخی مجموعه ها به همراه یک عدد گونیا برای رسم خطوط قائم دقیق عرضه می شود. بطور کلی این تخته رسم برای افرادی که نقشه و طرح فنی رسم می نمایند مناسب است.

- تخته رسم هنری

این نوع تخته رسم در کلاس های مبتدی هنر استفاده می شود و برای طراحی در مقیاس متوسط و کوچک مناسب است. یک صفحه صاف بدون شیب که از پلاستیک و یا نئوپان یا همان خرده چوب تولید می شود و به دلیل وزن کم به راحتی می توان آن را حمل کرد.

کاغذ طراحی بوسیله یک یا دو گیره در سطوح بزرگتر بر روی تخته رسم متصل می شود تا اطمینان حاصل نمایید که کاغذ بر روی صفحه حرکت نمیکند! معمولاً در کنار یکی از اضلاع آن یک فضای بیضی شکل خالی تعبیه شده است که به عنوان دستگیره می توان از آن استفاده کرد.

- تخته رسم مارتین

این نوع تخته رسم در اندازه های مختلف تولید می شود. دارای سطح بزرگ و صاف تولید شده از پلاستیک فشرده سنگین و دارای پایه ای برای تنظیم شیب صفحه است. کاغذ بوسیله یک یا دو گیره که بر روی تخته رسم نصب شده اند به آن متصل می شود. این نوع تخته رسم برای افرادی که می خواهند یک سطح عالی برای کار طراحی و رسم داشته باشند گزینه بسیار مناسبی است. به دلیل وزن سنگین آن نسبت به تخته رسم هنری نمی توان به راحتی و مدام آن را حمل کرد. بهتر است در فضایی ثابت مانند آموزشگاه و یا دفتر کار از آن استفاده شود.

- تخته رسم سوهو

این نوع تخته رسم برای آن دسته از طراحانی است که علاقمند به مواد طبیعی مانند چوب هستند. این تخته رسم از چوب بسیار با کیفیت تولید می شود که سطح آن بسیار مقاوم و با دوام است. دارای دو پایه با چند برش است که به شما امکان میدهد شیب صفحه را با زوایای مختلف تنظیم نمایید.

-تخته رسم معماری

-تخته رسم مهندسی

-تخته رسم متحرک

-تخته رسم چوبی

نکات مهم در انتخاب تخته رسم

در هنگام خرید اینترنتی تخته رسم پیدا کردن گزینه مناسب کار چندان ساده ای نیست چرا که تعداد محصولات با کیفیت اندک است. فروش تخته رسم در بازار با نام های تجاری مختلف صورت میگیرد که لزوماً همه آنها استاندارد نیستند.

برخی از موارد که هنگام خرید تخته رسم باید به آن توجه نماییم عبارتند از:

- قابلیت تنظیم شیب و نصب بر روی میز کار

برخی از افراد عادت دارند بصورت ایستاده کار می کنند پس بهتر است تخته رسم آنها قابلیت نصب بر روی میز کار به همراه امکان تنظیم شیب صفحه را داشته باشد تا به گردن و ستون فقرات آنها آسیبی وارد نشود.

- اندازه صفحه تخته رسم

باید در نظر بگیرید که بزرگترین صفحه کاغذی که برای رسم استفاده می کنید چه اندازه ای است و با توجه به آن اندازه تخته رسم را انتخاب نمایید. بطور معمول اندازه تخته رسم های قابل حمل کمی بزرگ تر از A3 است و امکان نصب کاغذ A4 و A3 بر روی آن وجود دارد.

- قابلیت حمل

آیا شما می خواهید تخته رسم را از مکانی به مکان دیگر حمل کنید؟ آیا مجبور هستید از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نمایید؟ در این صورت شما نیاز به تخته رسم سبک با ابعادی متناسب دارید که فضای زیادی را اشغال نکند.

- هزینه

هنگام خرید تخته رسم باید بودجه ای را که برای خرید در نظر دارید ارزیابی نمایید. خرید تخته رسم مناسب بر روی کیفیت کار شما تأثیرگذار است. باید توجه داشته باشید که برای چه مدت زمانی به این وسیله نیاز دارید و بر مبنای آن گزینه مناسب را انتخاب نمایید.

قیمت تخته رسم

در بازار لوازم تحریر و خرید آنلاین تخته رسم همانند دیگر محصولات نام های تجاری گوناگون با قیمت های متنوع در حال رقابت با یکدیگر هستند. اما گزینه هایی مانند اندازه تخته رسم، امکانات آن و حتی لوازم جانبی مانند خط کش متحرک و ثابت، گونیا که به همراه تخته رسم عرضه می شوند، جنس بدنه تخته رسم همگی گزینه هایی هستند که بر روی قیمت تخته رسم تأثیر می گذارند. امروزه با گسترش فن آوری در کشور امکان تولید انواع تخته رسم با بهترین کیفیت و دقت در ایران فراهم شده است که باعث شده مصرف کنندگان این محصول بتوانند با قیمت مناسب و مقرون بصرفه این ابزار را خریداری نمایند.

خرید اینترنتی تخته رسم با برندهای متنوع از دفتردستک

در فروشگاه دفتر دستک مجموعه متنوعی از تخته رسم از محصولات برند فابل (Fabl) که برترین تولید کننده داخلی ابزار رسم به شمار می رود عرضه شده است. شما می توانید گزینه مورد نظر خود را در هر کجای ایران با قیمتی مناسب خریداری نمایید تا در کمترین زمان ممکن برای شما ارسال شود.