ماشین حساب

5
ماشین حساب

ماشین حساب هایی که امروزه می شناسیم اولین بار در دهه 1960 اختراع شدند. مدت ها قبل از ورود ماشین حساب های دیجیتالی به بازار چندین ماشین محاسباتی ساخته شده است مانند چرتکه که مدتها قبل از تصویب سیستم اعداد مکتوب مورد استفاده قرار می گرفته است.

ماشین حساب های مکانیکی در قرن هفدهم از نظر اندازه با ماشین تحریر قابل مقایسه بودند و با ظهور ماشین حساب های دیجیتالی قابل حمل منسوخ شدند.

از ماشین حساب های الکترونیکی مدرن برای انجام کارهای مختلف استفاده می شود از حساب پایه گرفته تا ریاضیات پیچیده! آنها نه تنها توانایی ما در انجام محاسبات اساسی را افزایش داده اند بلکه توانایی درک ریاضیات را در مقیاس بزرگتر از آنچه تصور می شود در اختیار ما قرار داده اند.

امروزه امکان خرید ماشین حساب که از منابع، طرح ها و عملکردهای مختلفی برخوردار است در بازار وجود دارد. می توان ماشین حساب را بر اساس منبع نیرو به سه دسته تقسیم کرد.

- ماشین حساب برقی

این نوع ماشین حساب مربوط به دهه 60 میلادی است که با برق کار می کند.

- ماشین حساب باتری

در این نوع ماشین حساب از نیروی باتری برای انجام محاسبات استفاده می شود.

- ماشین حساب خورشیدی

ماشین حساب دیجیتالی است که توسط سلول های خورشیدی نصب شده بر روی دستگاه ها تغذیه می شود.

امروزه بیشتر ماشین حساب ها از باتری و انرژی خورشیدی برای انجام عملیات استفاده می کنند. در زیر انواع مختلف ماشین حساب که در حال حاضر در بازار موجود هستند را بر اساس اهداف استفاده از آنها ذکر میکنیم.

انواع ماشین حساب

ماشین حساب یکی از وسایل مورد نیاز و کاربردی در کارهای روزانه است تا بتوانیم ساده تر و سریع تر محاسباتی را در هنگام خرید و یا فروش کالا، مدیریت هزینه های روزانه و انجام تکالیف درسی که نیاز به محاسبه دارند انجام دهیم. یکی از ویژگی های اصلی ماشین حساب ها قابل حمل بودن آن است. فروش ماشین حساب با توجه به کاربردهای متنوع آن صورت می گیرد که لازم است برای انتخاب گزینه مناسب با انواع ماشین حساب آشنا شوید.

- ماشین حساب ساده

این نوع ماسین حساب قابل حمل بوده و تقریبا در خانه و اداره مورد استفاده قرار میگیرد. ماشین حساب ساده برای انجام محاسبات با هدف عمومی و کارهای ریاضی پایه مانند جمع، تفریق، ضرب، تقسیم و لگاریتم بسیار مناسب هستند. این نوع ماشین حساب شامل یک نمایشگر 8 تا 12 رقمی و کلیدهای ورود اطلاعات است. ماشین حساب ساده هم با باتری و هم با انرژی خورشیدی کار می کنند. در صورت کمبود نور از باتری و در صورت وجود نور کافی برای راه اندازی دستگاه از انرژی خورشیدی استفاده می شود.

- ماشین حساب مهندسی

ماشین حساب مهندسی به طور خاص برای حل مسئله در علوم، مهندسی و ریاضیات طراحی شده اند. برخی از این ماشین حساب ها شامل محاسبات آماری و مثلثاتی هستند و حتی توانایی انجام جبر رایانه ای را دارند. آنها به طور گسترده ای برای حل توابع خاص ریاضی و انجام محاسبات روی اعداد بسیار کم یا خیلی بزرگ استفاده می شوند.

- ماشین حساب نمودار

این نوع ماشین حساب در اصل زیر مجموعه ای از ماشین حساب مهندسی به شمار می آید که قابلیت رسم نمودار محاسباتی در آن وجود دارد. صفحه نمایشگر در این نوع ماشین حساب بزرگ است تا بتوان نمودار و اعداد را در چند ردیف در آن ثبت نمود همچنین قابل برنامه ریزی هستند به این معنا که کاربران می توانند برنامه های سفارشی را برای کاربردهای خاص علمی و مهندسی در آن ایجاد نمایند.

- ماشین حساب چاپگر دار

ماشین حساب چاپگردار قبل از ظهور رایانه های شخصی بسیار محبوب بودند. اینها ماشین حسابهایی هستند که همراه با نمایش نتایج روی صفحه LCD نتایج را روی کاغذ چاپ می کنند. این نوع ماشین حساب بزرگ تر از ماشین حساب ساده است اما همچنان قابل حمل بوده و با باتری و یا برق متناوب کار می کند. بیشتر آنها توسط مغازه داران و حسابداران برای چاپ رسید قبض، محاسبه حاشیه سود و پیگیری زمان برای حقوق و دستمزد استفاده می شود. این ماشین حساب با یک رول کاغذ در داخل چاپگر عرضه شده که تمام سوابق روی آن چاپ می شود.

- ماشین حساب آنلاین

در کنار ماشین حساب هایی که پیش تر معرفی شدند امروزه انواع مختلفی از ماشین حساب آنلاین نیز در دسترس هستند که به شما امکان می دهد محاسبات مورد نظر خود را بصورت آنلاین انجام دهید.

نکات مهم در انتخاب ماشین حساب

در هنگام خرید اینترنتی ماشین حساب و انتخاب گزینه مناسب باید چند نکته را در نظر بگیرید:

- هزینه

در گام اول مهم است که بدانید چه بودجه ای را برای خرید ماشین حساب در نظر دارید که هزینه نمایید. بطور کل ماشین حساب جزء محصولاتی است که نمی توان انتظار قیمت بسیار پایین برای آن را داشت! پس با علم به این موضوع یک بودجه اولیه متناسب را برای این کار کنار بگذارید.

- کارکرد

بسته به نیاز و موقعیت خود عملکردهای متنوعی را از ماشین حساب انتظار دارید. پس لازم است به انتظارات خود اشراف کامل داشته باشید تا بتوانید گزینه مناسب را انتخاب و خریداری نمایید. ماشین حساب برای یک محصل، یک مهندس و یا یک حسابدار تعاریف متفاوتی دارد.

- قابلیت اشتراک گذاری

در چند سال اخیر پیشرفت های بسیار مهمی در طراحی و تولید ماشین حساب ها رخ داده است که یکی از این موارد شامل استفاده از WiFi و  قابلیت به اشتراک گذاری محاسبات با دیگران است.

اما در کنار این موارد گزینه هایی مانند صفحه نمایشگر بزرگ و واضح همچنین دارا بودن قدرت دوگانه در آن که شامل استفاده از باتری و انرژی خورشیدی است را باید در نظر گرفت.

قیمت ماشین حساب

ماشین حساب نیز همانند دیگر محصولات دارای مجموعه های متنوعی است که در قیمت ماشین حساب تأثیر اساسی دارند. نام تجاری، چگونگی عملکرد ماشین حساب و امکاناتی را که شامل می شود همگی در قیمت محصول تأثیر گذار هستند. ماشین حساب نیز همانند دیگر محصولات در گروه مبتدی و حرفه ای طراحی و تولید می شود، اما در کل جزء اقلامی است که قبل از انتخاب و اختصاص دادن بودجه جهت خرید باید در مورد آن اطلاعات لازم را کسب نمایید.

خرید اینترنتی ماشین حساب با برندهای متنوع از دفتردستک

فروشگاه دفتردستک مجموعه متنوعی از این محصول را جهت خرید آنلاین ماشین حساب عرضه نموده است. نام تجاری برند دلی (Deli) خوشنام و پر آوازه در زمینه طراحی و تولید محصولات اداری به حساب می آید که مجموعه ای متنوع و کاربردی از ماشین حساب ساده و مهندسی به همراه گارانتی محصول و ضمانت اصالت و سلامت کالا در فروشگاه دفتر دستک ارائه شده است.