رنگ روغن

1
رنگ روغن

اگر تازه شروع به کار با رنگ روغن کرده اید شاید اولین سؤالی که ذهنتان را درگیر کند این است که بهترین رنگ  روغن چه نام و ویژگی هایی دارد؟ ما در این قسمت سعی کردیم که به شما اطلاعاتی در مورد رنگ روغن بدهیم.

رنگ روغن یکی از رنگ های مورد علاقه نقاشان است که به عنوان یک تکنیک هنری از آن یاد می شود. در واقع روغن به کار رفته در رنگ روغن از جوشاندن بذر گیاه کتان به دست می آید. همچنین رنگ روغن از رنگدانه ها و عوامل اتصال دهنده تشکیل شده است. عامل چسبندگی رنگ روغن، روغن های خشک کننده و نیمه خشک هستند که دارای منشاء گیاهی می باشند. رنگدانه های استفاده شده در رنگ روغن مورد استفاده هنرمندان بزرگ دوران رنسانس و پس از آن ارگانیک با ترکیبات معدنی هستند و کاملاً منشاء طبیعی دارند. برای استفاده از رنگ های روغنی از حلال هایی مانند تینر استفاده می شود. رنگ روغن دارای ویژگی‌ های متفاوتی است که آن را ماندگار و محبوب کرده است به طوری که بخش زیادی از نقاشی ‌هایی که از گذشته ‌های دور به جا مانده‌ است را نقاشی‌ های رنگ روغن تشکیل می دهند. با گذشت زمان کیفیت و قوام رنگ روغن تغییر می کند و این به علت عوامل زیادی است که مستقیماً بر روی رنگ روغن تأثیر می گذارد. به طور کلی عوامل مختلفی از جمله دما، آب، آلاینده ها و حتی مواد افزودنی میتواند بر روی این کارایی تأثیر بگذارد. یکی از مهم ترین و بارزترین مشخصه رنگ روغن سرعت خشک شوندگی آرام آن است که همین امر باعث می شود تا طی مراحل طولانی تر فرصت تغییر و یا اصلاح و پیاده سازی طرح میسر شود؛ همچنین از دیگر ویژگی های مهم رنگ روغن قابلیت ترکیب شدن رنگ ها با هم است. نکته قابل توجه اینکه قلم موی آغشته شده به رنگ روغن به راحتی با آب تمیز نمی شود و باید از حلال هایی نظیر تینر برای تمیز کردن و شستن قلم مو استفاده نمود.

انواع رنگ روغن

در هنگام خرید رنگ روغن درک اصطلاحات مربوط به این ابزار رنگ برای افراد مبتدی و تازه کار بسیار دشوار است. پس بهتر است برای شروع کار با رنگ روغن از پالت های کوچک با تعداد رنگ کمتری استفاده نمایید. رنگ ها میتوانند از یک رنگدانه و یا تعداد بیشتری رنگدانه ساخته شده باشند. در نتیجه این مسئله می تواند انتخاب شما را در پیدا کردن یک پالت رنگی مناسب دشوار کند. هنگام خرید اینترنتی رنگ روغن برای افراد مبتدی بهتر است آنهایی را که دارای یک رنگدانه هستند انتخاب کنید تا بتوانید نحوه رنگ پذیری هر رنگدانه را بهتر درک نمایید.

حال زمان آن فرا رسیده که با سه اصطلاح در رنگ روغن آشنا شوید.

- رنگ غالب (Hue)

اصطلاحی است که به طول موج نوری که از هر رنگ منعکس می شود اشاره دارد. رنگ به طور خاص با طول موج غالب توصیف می شود. خالص ترین شکل رنگ را توصیف می کند که هیچ رنگ سفید یا سیاهی به آن اضافه نشده است.

- درجه اشباع (Saturation)

میتوان اینگونه عنوان کرد که میزان و یا درجه اشباع هر رنگ به تعداد رنگدانه های موجود در آن بر می گردد و  به صورت علمی تر، درجه اشباع به طول موج نوری است که از آن منعکس می شود. در این صورت است که بعضی از رنگ ها شفاف تر و یا کدرتر هستند. به طور مثال نارنجی کادمیوم یک رنگ با اشباع بالا است اما در مقابل نارنجی سوخته رنگی با اشباع کم است. در واقع هر دو یک رنگ هستند اما در میزان درجه اشباع و یا میزان رنگدانه ها با هم تفاوت دارند.

- ارزش (Value)

از نظر تعریف ارزش شدت یا قدرت کلی نور را توصیف می کند. ارزش میزان روشنایی و تاریکی رنگ است.

نکات مهم در انتخاب رنگ روغن

قبل از خرید رنگ روغن باید به موارد زیر توجه نمایید.

- هزینه

یکی از تفاوت های اساسی در هنگام خرید رنگ روغن نسبت به سایر رنگ ها قیمت بالاتر رنگ روغن است که نیاز به صرف بودجه بیشتری دارد. هنگام صحبت از رنگ روغن حرفه ای تولید کنندگان اغلب رنگ های خود را در مقیاس عدد یا حروف برچسب گذاری می کنند و که اعداد یا حروف بیشتر به دلیل نوع رنگدانه مورد استفاده قیمت بالاتری را نشان می دهد.

اگر به دنبال صرفه جویی در هزینه ها هستید هنگام خرید رنگ و روغن می توانید به سراغ خرید رنگ روغن دانشجویی یا به اصطلاح نیمه حرفه ای بروید. در رنگ روغن نیمه حرفه ای به جای استفاده از رنگدانه طبیعی از رنگدانه مصنوعی استفاده می شود که البته در کیفیت اثر رنگ تأثیرگذار است اما در رنگ روغن حرفه ای به دلیل استفاده از رنگدانه طبیعی رنگ های درخشان و زنده و پایدار را خواهید داشت.

- بافت و سازگاری

رنگ روغن تولید شده توسط شرکت های مختلف بافت مخصوص به خود را دارند. برخی دارای بافتی کره ای هستند و به راحتی بر روی پالت پخش می شوند و برخی دیگر دارای غلظت بیشتر و بافت خشک تری هستند و انتخاب هر کدام از این موارد بر عهده هنرمند است. این موضوع بر زمان خشک شدن اثر تأثیر مستقیم دارد. رنگ های سفت تر سریعتر خشک می شوند.

قیمت رنگ روغن

قیمت رنگ روغن در بازار بسته به نام تجاری، حجم و نوع بسته بندی و اینکه حرفه ای یا نیمه حرفه ای تولید شده بسیار متفاوت است. اما به طور کلی قیمت رنگ روغن به دلیل پر اهمیت بودن و تأثیر آن در خلق یک اثر هنری خارق العاده نیازمند صرف بودجه ای است که شما بتوانید با خیالی آسوده و بدون نگرانی ایده هنری خود را خلق نمایید. در میان رنگ های موجود در بازار هنری رنگ روغن قیمت بالاتری نسبت به سایر رنگ ها دارد اما همانطور که پیشتر اشاره شد برای کاهش هزینه ها می توان رنگ روغن نیمه حرفه ای را تهیه نمود. فروش رنگ روغن در فروشگاه دفتردستک مناسب گروه مبتدی و حرفه ای صورت می گیرد.

خرید اینترنتی رنگ روغن با برندهای متنوع از دفتردستک

دفتردستک با هدف ارائه محصولات متنوع هنری و در راستای حمایت از هنرجویان و هنرمندان این عرصه محصولاتی با کیفیت و متنوع تولید شده توسط برندهای جهانی تولید کننده ابزار هنری عرضه نموده است. در فروشگاه دفتر دستک امکان خرید آنلاین رنگ روغن از برند جهانی پریمو (Primo) ارائه شده در تیوپ های آلومینیومی وجود دارد. شما میتوانید با اطمینان از اصالت و سلامت فیزیکی کالا همچنین کیفیت آن محصول مورد نظر خود را خریداری نمایید. تیم دفتردستک متعهد است تا در کمترین زمان ممکن کالا را برای شما ارسال نماید.