آبرنگ

7
آبرنگ

آبرنگ یکی از ابزار قدیمی و بسیار پر طرفدار در نقاشی است که مواد رنگی در آن بر پایه آب تهیه و تولید می شوند و در نهایت بوسیله قلم مو بر روی کاغذ و مقوا بصورت بافتی نرم و روان از رنگ منتقل می شود. دو کشور چین و ژاپن از دیرباز با این تکنیک آثار هنری خود را خلق می کرده اند هر چند که در بیشتر آثار از مرکب سیاه استفاده شده است. یکی از خصوصیات اصلی کار با آبرنگ این است که خیلی سریعتر از رنگ و روغن خشک می شود در نتیجه مهارت و سرعت عمل در کار با این ابزار هنری جذاب حرف اول را می زند! رنگ های آبرنک قابلیت ترکیب پذیری با هم را دارا می باشند اما قدرت همپوشانی زیادی ندارند. بطور معمول آثار هنری خلق شده بوسیله آبرنگ بسیار ظریف و دقیق نقش شده اند و به بیننده حسی زنده و لطیف را منتقل می نمایند.

انواع آبرنگ

در بازار لوازم هنری آبرنگ به دو صورت  خمیری که در تیوپ های پلاستیکی و آلمینیومی بسته بندی شده و قرصی تولید و عرضه می گردد. آبرنگ خمیری یا تیوپی دارای بافتی نرم تر است اما آبرنگ قرصی بافتی فشرده و کاملاً خشک دارد.

در قرن 17 و 18 میلادی آبرنگ از ترکیب رنگدانه های طبیعی و مواد معدنی آسیاب شده با صمغ عربی تولید مشده است اما امروزه در تولید و ساخت رنگ های آبرنگ از فرمول شیمیایی استفاده می شود.

آبرنگ خمیری غلظت رنگ بیشتری دارد و شما می توانید از آب جهت رقیق تر کردن رنگ استفاده نمایید همچنین پس از خشک شدن رنگ بوسیله آب می توانید مجدداً آن را فعال نمایید. معمولاً آبرنگ خمیری را برای کار بر روی سطوح بزرگتر استفاده می کنند.

روان بودن آبرنگ و سرعت خشک شدن آن گاهی کار با این ابزار نقاشی را به یک چالش تبدیل می کند! نکته قابل توجه در خصوص آبرنگ این است که استفاده از آب باعث نازک شدن و شفافیت رنگ می شود اما باعث از بین رفتن چسبندگی رنگ بر روی کاغذ نمی شود.

در سالهای اخیر در کنار تولید آبرنگ در قالب سنتی آن مداد شمعی و مداد رنگی آبرنگی نیز تولید شده است که شما می توانید با استفاده از یک ابزار چندین کیفیت بصری متفاوت را خلق نمایید و این تنوع بافت به اثر هنری خلق شده جلوه ای خاص می بخشد.

-آبرنگ قرصی و بلاکی 

-آبرنگ تیوپی

-آبرنگ جوهری

-آبرنگ اشمینگ

نکات مهم در انتخاب آبرنگ

در این قسمت برخی از ویژگی های مهم آبرنگ را بررسی کرده تا در هنگام خرید آبرنگ انتخابی آگاهانه داشته باشید:

- کیفیت آبرنگ

رنگ آبرنگ مانند هر ابزار هنری در دو کیفیت مبتدی و حرفه ای تولید می شود. آبرنگ حرفه ای غلظت بیشتر و درجه ماندگاری بالاتری دارد و اگر بخواهید اثر هنری شما تا چندین نسل باقی بماند باید  از آبرنگ حرفه ای استفاده نمایید. آبرنگ مبتدی حاوی رنگدانه های ارزان تری است و به مرور زمان درخشندگی و شفافیت رنگ از بین می رود.

اگر تازه کار هستید و در حال تجربه تکنیک های مختلف هنری بهتر است برای شروع از آبرنگ مبتدی استفاده نمایید تا بتوانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

- رنگ آبرنگ

در هنگام خرید آبرنگ نیز رنگ های زیادی برای انتخاب وجود دارد که مشخصات آنها با توجه به شرکت تولید کننده آن متفاوت است. به لحاظ فنی شما می توانید هر رنگ را به سادگی با مخلوط کردن رنگ های اصلی قرمز ، زرد و آبی تولید کنید، اما رنگ های ترکیبی کسل کننده و بی روح خواهند بود! رنگهای تک پیگمنت بسیار پر جنب و جوش و درخشان هستند.

بسیاری از ما توانایی خرید هر رنگی را نداریم بنابراین هنگام ساخت یک پالت رنگ محدود اما همه کاره موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفت.

در آبرنگ حرفه ای چه بصورت خمیری چه قرصی شما می توانید از رنگ های اصلی شروع کنید و به مرور و با توجه به نیاز خود کد رنگ های دیگر را بصورت تکی خریداری نمایید.

اگر در پالت رنگ های آبرنگ حرفه ای دقت کنید رنگ سیاه و سفید اهمیت چندانی ندارند! چرا که با ترکیب رنگ های اصلی می توان رنگ سیاه را ساخت و برای فضاهای سفید از رنگ سفید کاغذ استفاده کرد. البته باید توجه داشته باشید که کد رنگ های ساخته شده توسط شرکت های تولیدی مختلف متفاوت است.

- ماندگاری رنگ آبرنگ

ماندگاری رنگ آبرنگ به توانایی و مقاومت رنگ در برابر نور و رطوبت بدون محو شدن، تیره شدن یا تغییر رنگ اشاره دارد.

- شفافیت آبرنگ

رنگ آبرنگ به دلیل شفافیت آن بسیار ارزشمند است. توانایی عبور نور از رنگ و بازتاب آن از سطح سفید کاغذ و ایجاد جلوه ای درخشان بسیار شگفت انگیز است. در مورد لایه بندی باید به شفافیت رنگ فکر کنید. از قبل برنامه ریزی کرده و لایه رنگهای شفاف را قبل از رنگ های مات ایجاد نمایید. شما می توانید رنگ های مات را با آب رقیق تر و شفاف تر کنید اما این می تواند از شدت درخشش رنگ بکاهد.

قیمت آبرنگ

کیفیت و ویژگی های رنگ آبرنگ بین برندها متفاوت خواهد بود اما این بدان معنی نیست که شما نمی توانید رنگ ها را با یکدیگر ترکیب کنید! هیچ برندی وجود ندارد که بهترین باشد. برخی از تولیدکنندگان در تولید برخی از رنگ ها عالی عمل می کنند. در نتیجه تشخیص کیفیت آبرنگ واقعاً به ترجیح شخصی بر می گردد. ما پیشنهاد میکنیم که برندهای مختلف را آزمایش کنید و ببینید کدامیک رضایت شما را جلب میکند چرا که برند تولیدی و حجم و نوع بسته بندی آبرنگ، حتی برخی از کدهای رنگ در آبرنگ های حرفه ای همگی عواملی هستند که بطور مستقیم قیمت آبرنگ و فروش آن را تحت تأثیر قرار می دهند.

البته در خرید اینترنتی آبرنگ شما این امکان را دارید تا کلیه ویژگی ها و قیمت مجموعه متنوعی از آبرنگ ها را در کنار هم مقایسه نمایید و در نهایت آبرنگ مورد نظر خود را خریداری کنید.

خرید اینترنتی آبرنگ با برندهای متنوع از دفتردستک

در فروشگاه اینترنتی دفتر دستک امکان خرید آنلاین آبرنگ با تنوع در تعداد رنگ، بسته بندی و حجم و قیمت آبرنگ جهت استفاده افراد مبتدی تا حرفه ای میسر است که در میان آن اسامی برندهای مطرح جهانی مانند پریمو (Primo)، استدلر (Steadtler)، فابر کاستل (Faber-Castell) وجود دارد و هم برندهای مطرح تولید و ساخت ایران مانند آرت لاین (Artline) و آریا (Arya)  که در ساخت کلیه موارد استانداردهای جهانی بصورت کامل رعایت شده و کلیه رنگ ها فاقد ایجاد حساسیت پوستی و مسمومیت در افراد هستند در نتیجه شما می توانید آسوده خاطر برای خود و عزیزانتان که علاقه مند به نقاشی کردن هستند یک هدیه ویژه تهیه نمایید.