پاستل

9
پاستل

پاستل از محبوب ترین ابزارهای نقاشی، دارای رنگ های زنده و روشن و ساختاری نرم است. چیزی که پاستل را منحصربفرد می کند این است که پاستل همانند رنگ روغن، آبرنگ و آکریلیک قابلیت ترکیب کردن رنگ را ندارد. یک هنرمند باید رنگ و ارزش خاصی را که می خواهد انتخاب کند یا با تکنیکی ظریف و خاص به گونه ای رنگ ها را در کنار هم قرار دهد که در چشم بیننده جلوه ای از رنگ ترکیبی بنظر برسد.

در گذشته پاستل در کنار دیگر ابزارهای نقاشی استفاده می شد اما امروزه به عنوان یک تکنیک مستقل استفاده می شود. کار با پاستل نیازی به ابزار جانبی مانند یک حلال یا قلم مو ندارد؛ از این رو ابزار مورد علاقه بسیاری از هنرمندان و علاقمندان به نقاشی است.

انواع پاستل

فروش پاستل در بازار جهانی ابزار و لوازم هنری به دو شکل صورت می گیرد. بطور کلی شرکت های تولید کننده پاستل دو نوع پاستل تولید می کنند:

- پاستل روغنی

پاستل از ترکیب رنگدانه های پودری خالص و نوعی چسب و موم یا Wax تولید می شود که در پاستل روغنی میزان چسب و رنگدانه بیشتر است. پاستل روغنی برای ایجاد جلوه های ویژه در نقاشی عالی است، اما اتصال دهنده موم آنها به این معنی است که آنها با انواع دیگر پاستل سازگار نیستند. پاستل روغنی قابلیت همپوشانی و ترکیب رنگ را دارد و بهتر است بر روی کاغذ معمولی و بافت دار قابلیت استفاده را دارد. پاستل روغنی برای دو گروه مبتدی و حرفه ای تولید می شود.

پاستل روغنی حرفه ای با توجه به اثرگذاری ضخیم آن هرگز با گذشت زمان ترک نمی خورد، زر یا تیره نمی شود. وقتی به درستی قاب گرفته و به طور ایمن آویزان شود ذرات برای قرن ها در جای خود ثابت خواهند ماند.

- پاستل گچی

پاستل گچی از رنگدانه خالص تهیه نمی شود بلکه با ترکیب رنگ های آهکی محصول نهایی ساخته می شود.  یکی از ویژگی های پاستل گچی این است که امکان همپوشانی و ترکیب رنگ را ندارد و با توجه به ساختار گچی آن در هنگام استفاده کمی گرده از خود به جای می گذارد. همچنین بهتر است برای کار با این ابزار از کاغذ بافت دار استفاده شود. برخی هنرمندان با استفاده از قلم مو و آب جلوه ای آبرنگی را با پاستل گچی خلق می نمایند.

نکات مهم در انتخاب پاستل

برای خرید پاستل شما باید با توجه به تکنیک هنری خود و ویژگی های هر کدام از انواع پاستل گزینه مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

اگر تکنیک شما دارای جزئیات ظریف است پاستل روغنی انتخاب مناسبی نیست! همینطور برای نقاشی بر روی سطوح بزرگ پاستل گچی قابلیت پرداخت زمینه و پس از آن رسم جزئیات را به خوبی دارد. در اینجا می توان مثال نقاشی پرتره را مطرح کرد که پاستل گچی یک انتخاب ایده آل برای نقاشی پرتره است.

شما می توانید پاستل را به صورت تکی یا مجموعه ای خریداری نمایید. به عنوان یک قاعده کلی پاستل برای افراد مبتدی و حرفه ای تولید می شود. اگر به تازگی کار با پاستل را شروع کرده اید ساده ترین راه انتخاب یک مجموعه کوچک از پاستل است تا این تکنیک را تمرین و تجربه نمایید. بعد از آن می توانید از طیف بزرگی از رنگ های پاستل که دارای جلوه های خیر کننده و باور نکردنی هستند را خریداری نمایید و بصورت حرفه ای این تکنیک را ادامه دهید.

یکی از مواردی که به جلوه بیشتر نقاشی با رنگ های پاستل کمک می کند انتخاب کاغذ مناسب برای نقاشی است. کاغذهای بافت دار آبرنگی 200 تا 220 گرم سطوح متداول و  بسیار عالی برای اجرای تکنیک پاستل هستند. پاستل نیازمند سطحی است که به آن بچسبد پس کاغذهای بدون بافت و براق برای اجرای این تکنیک مناسب نیستند.

قیمت پاستل

قیمت پاستل روغنی و گچی به چند عامل ارتباط مستقیم دارد. روغنی یا گچی بودن پاستل آن یکی از عوامل تأثیرگذار بر قیمت آن است. همینطور استفاده از رنگدانه طبیعی یا شیمیایی و مصنوعی نیز بر تعیین قیمت پاستل مؤثر است. به عنوان یک اصل کلی پاستل نیز به عنوان یک ابزار هنری برای دو گروه مبتدی و حرفه ای عرضه می شود که پاستل مناسب گروه مبتدی ارزان تر از نوع دوم است.

در خرید اینترنتی پاستل از فروشگاه دفتر دستک شما امکان مقایسه و بررسی انواع پاستل روغنی و پاستل گچی در بسته بندی های متنوع با تنوع قیمت را خواهید داشت و می توانید با توجه به نیاز خود و میزان تسلط خود به این ابزار هنری یکی از موارد را انتخای و خریداری نمایید. همچنین از این موضوع مطمئن باشید که چه در سطح مبتدی و چه در سطح حرفه ای محصولاتی با کیفیت و فاقد رنگ های سمی عرضه شده است.

خرید اینترنتی پاستل با برندهای متنوع از دفتردستک

در فروشگاه دفتردستک امکان خرید آنلاین پاستل از برندهای نامدار در زمینه تولید انواع لوازم هنری وجود دارد. انواع پاستل روغنی و پاستل گچی با بسته بندی های متنوع از برندهای استابیلو  (Stabilo)، استدلر (Steadtler)، فابرکاستل (Faber-Castell)  و محصولات پریمو (Primo) و همچنین برندهای ساخت و تولید ایران مانند آرت لاین (Artline) و محصولات آریا (Arya) ارائه شده است که همگی آنها دارای ضمانت اصالت و سلامت فیزیکی هستند که مناسب دو گروه مبتدی و حرفه ای هستند.