ماژیک هایلایت

29
ماژیک هایلایت

ماژیک هایلایت در سال ۱۹۶۲ توسط دکتر فرانسیس هون "Dr. Francis Honn" در شرکت مرکب کارترز "Carter's" (هنگام کار روی ماژیک کودکان) اختراع شد. این وسیله در دهه ۱۹۷۰ میلادی به اوج خود رسید و به ابزاری برای مطالعه تبدیل شد. امروزه، ماژیک هایلایتر که به یکی از ابزارهای محبوب برای دانش‌آموزان، دانشجویان و کارمندان تبدیل شده‌ است، به مرور زمان با بهبودهایی در طراحی و مواد مصرفی، به ابزاری کارآمدتر و متنوع‌تر تبدیل شده و در رنگ‌ها و انواع مختلف در دسترس قرار گرفته است.

کاربرد اصلی هایلایتر کتاب در برجسته‌سازی متون مهم در کتاب‌ها، مقالات و اسناد است تا به خواننده کمک کند بخش‌های کلیدی و مهم را به سرعت پیدا کند. این ابزار باید دارای چند ویژگی مهم باشد؛ اول اینکه رنگ‌های استفاده شده باید به اندازه کافی روشن و واضح باشند تا متن را به خوبی برجسته کنند. دوم اینکه جوهر ماژیک های لایت نباید از روی کاغذ به صفحات دیگر منتقل شود یا موجب تار شدن متن اصلی گردد. سومین ویژگی مهم این است که نوک ماژیک هایلایت باید دوام و کیفیت خوبی داشته باشد تا در طول زمان استفاده، شکل و کارایی خود را از دست ندهد. این ویژگی‌ها کمک می‌کنند تا هایلایتر دفتر به ابزاری مؤثر و محبوب در فرآیند مطالعه و کار روزمره تبدیل شود.

با ادامه این مطلب همراه باشید، تا در هنگام خرید ماژیک هایلایت انواع مختلف آن را شناخته و بتوانید گزینه مناسب را انتخاب نمایید.

انواع ماژیک هایلایت

ماژیک هایلایت هم مانند دیگر قلم ها دارای انواع مختلف است. در این قسمت به معرفی انواع ماژیک هایلایت می پردازیم:

- جامبو 

ماژیک هایلایت جامبو (Jumbo highlighter) دارای یک مخزن بزرگ جوهر و نوک نمدی تخت و ضخیم است و جوهر آن به سرعت خشک می شود. ارتفاع آن معمولاً بین 10 تا 12 سانتیمتر بوده و به دلیل ضخامت بدنه آن، به راحتی در کیف و جامدادی پیدا شده و به راحتی در دست قرار می گیرد.

- هایلایتر قلمی

ماژیک هایلایت قلمی به لحاظ طراحی بدنه و اندازه دقیقا همانند یک قلم معمولی است. دارای نوک نمدی و تخت به عرض 2 تا 3 میلیمتر است که جوهر آن به سرعت خشک می شود و استفاده از آن بسیار راحت است. به دلیل عرض کم سر قلم، می توانید تنها بخش های خاصی از متن را که مورد نظرتان است مشخص نمایید، بدون آن که نگران برجسته شدن نکات اضافی باشید! ماژیک هایلایت قلمی به دو صورت درب دار و کلیکی تولید و عرضه می گردد.

-  هایلایتر ژل

جوهر هایلایت ژل (gel highlighter) بسیار چسبناک است، بدین معنا که خشک شدن آن کمی بیشتر زمان می برد. اما ارزش انتظار را دارد، چرا که پس از استفاده علامت بسیار روشن و برجسته ای را مشاهده خواهید کرد. عمر این هایلایتر طولانی تر است، چرا که به سرعت خشک نمی شود! بدنه این نوع ماژیک هایلایتر استوانه ای و سرقلم آن نیز گرد است.

- اکلیلی

در جوهر این مارکر هایلایت از مواد زرق و برق دار مانند اکلیل استفاده شده و رقیق تر از دیگر انواع ماژیک هایلایت است. استفاده از آن به دلیل داشتن زرق و برق و درخشندگی بیشتر می تواند بخصوص برای کودکان سرگرم کننده باشد.

- ماژیک هایلایت پاستلی

جوهر فلورسنت یا نئونی این نوع هایلایتر دارای رنگ های روشن و ملایم تری است. هنگامی که از این ماژیک هایلایت پاستلی(paster highlighter) در کتاب و جزوات خود استفاده می کنید، علائم با ظرافت بیشتری دیده می شوند.

نکات مهم در انتخاب ماژیک هایلایت

در هنگام خرید ماژیک هایلایت بهتر است نکات زیر را برای انتخابی مناسب در نظر بگیرید:

- رنگی که در صفحه خودنمایی کند

نکته مهم دیگر در انتخاب و خرید هایلایت رنگ آن است. به طور معمول، هدف استفاده از ماژیک هایلایت برجسته نمودن بخشی از متن با امکان خوانایی آسان است، به همین دلیل به جای رنگ های خنثی از رنگ های روشن در تولید ماژیک هایلایت مدرسه و اداره ها استفاده می شود.

پرطرفدارترین رنگ های ماژیک هایلایت عبارتند از:

 •  رنگ زرد: بطور معمول وقتی اسم ماژیک هایلایتر به میان می آید، اولین رنگی که در ذهن تداعی می شود، رنگ زرد است؛ چرا که اولین رنگی که در اوایل دهه 60 میلادی در تولید ماژیک هایلایت استفاده شد رنگ زرد بود
 •  رنگ صورتی: رنگ صورتی به خوبی سایر رنگ های گرم (مانند زرد و نارنجی) خودنمایی می کند
 • رنگ آبی: در دسته رنگ های سرد است، اما رنگی  آرامش دهنده  و در عین حال درخشان است
 •  رنگ سبز: هایلایتر سبز به نسبت سایر رنگ ها تیره تر بوده و ممکن است خوانایی را مختل کند؛ به همین دلیل، بیشتر برای خط کشیدن زیر و یا دور مطالب مهم از آن استفاده می شود
 •  رنگ بنفش: رنگ بنفش نیز مانند رنگ سبز تیره است و شاید کشیدن آن بر روی متن سیاه خوانایی متن را دشوار کند؛ اما می توان برای خط کشیدن زیر مطالب مهم از آن استفاده کرد
 •  رنگ نارنجی: نارنجی رنگی درخشان، شاد و هیجان انگیز است. اگر از رنگ زرد و صورتی خسته شده اید، هایلایتر نارنجی انتخابی جذاب برای شما خواهد بود

- جوهر روان هایلایتر ماژیکی

روان بودن ماژیک هایلایتر، به معنای حرکت نرم و یکنواخت جوهر بر روی سطح و ایجاد خطوط صاف و یکدست بوده و نقشی اساسی در تجربه کاربری مطلوب ایفا می‌کند. این ویژگی مزایای متعددی همچون افزایش خوانایی، جلوگیری از هدر رفتن جوهر و ایجاد ظاهری زیبا و حرفه ای به همراه دارد.

- ماندگاری هایلایتر

 ماندگاری بالای ماژیک هایلایت رنگی، به حفظ کیفیت و وضوح هایلایت ها در طول زمان کمک می کند. این ویژگی، مطالعه و مرور مطالب را آسان تر کرده و از اتلاف وقت و نیاز به هایلایت مجدد مطالب جلوگیری می کند.

- به پشت کاغذ نفوذ نمی کند

 عدم نفوذ ماژیک هایلایتر کاغذ به پشت کاغذ، از ایجاد لکه، حفظ کیفیت کاغذ، امکان استفاده از هر دو طرف کاغذ و افزایش خوانایی متن کمک می کند. این ویژگی، برای دانش آموزان، دانشجویان و افرادی که به طور مداوم با هایلایت کردن سروکار دارند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

- به راحتی در دست قرار گیرد

 قرارگیری راحت ماژیک هایلایتر در دست، به تجربه کاربری مطلوب و لذت بخش کمک می کند. این ویژگی، از خستگی دست و لیز خوردن هایلایتر جلوگیری کرده و موجب افزایش دقت و تمرکز و همچنین کنترل بیشتر بر هایلایتر می شود.

علاوه بر موارد ذکر شده، قرارگیری راحت هایلایت دفتر در دست، انگیزه و اشتیاق کاربر را برای مطالعه و یادگیری افزایش می دهد؛ چرا که استفاده از ابزاری که به خوبی در دست قرار می گیرد و تجربه کاربری مطلوبی را ارائه می دهد، می تواند خلاقیت و نوآوری را نیز به ارمغان بیاورد.

- خشک شوندگی سریع

خشک شدن سریع هایلایتر کتاب، از جمله ویژگی های مهم این ابزار کاربردی به شمار می رود که نقش بسزایی در تجربه کاربری مطلوب ایفا می کند. از مزایای این ویژگی مهم می توان به مواردی همچون جلوگیری از لکه شدن جوهر، حفظ نظافت و پاکیزگی، امکان هایلایت سریع و بدون وقفه و قابلیت استفاده از ماژیک های لایت بر روی انواع کاغذ اشاره کرد.

- قیمت مناسب

شما باید به دنبال ماژیک هایلایت دارای برچسب قیمت مناسب باشید تا بتوانید در بودجه خود صرفه جویی نمایید.

قیمت ماژیک هایلایت

مانند هر لوازم تحریر دیگری، قیمت هایلایتر نیز به عوامل متعددی وابسته است. از جمله این موارد عبارت اند از:

 • سازگار بودن با محیط زیست
 • فناوری به کار رفته در جوهر و مخزن نگهدارنده آن (این مورد موجب طولاتی تر شدن عمر ماژیک هایلایت می شود. بطور مثال، تکنولوژی ساخت ماژیک هایلایت لومنیتور استابیلو به شکلی است که با باز ماندن سرپوش ماژیک تا 4 ساعت جوهر ماژیک خشک نمی شود! این مورد به نوبه خود یکی از نکات تأثیرگذار بر طول عمر ماژیک هایلایت و تبدیل شدن آن به یک گزینه اقتصادی مقرون بصرفه است.)
 • کیفیت: کیفیت مواد به کار رفته در ساخت ماژیک هایلایتر، از جمله جوهر، بدنه و نوک، نقش مهمی بر قیمت آن دارد. ماژیک هایلایتر با کیفیت بالا، دارای جوهر غلیظ تر، بدنه ی محکم تر و نوکی با کیفیت تر است که در نتیجه قیمت بالاتری دارد
 • ویژگی ها: ماژیک هایلایتر با ویژگی های خاص مانند نوک های مختلف (نازک، ضخیم، اریب)، رنگ های متنوع، قابلیت پاک شدن، جوهر ضد آب و غیره، معمولا قیمت بالاتری نسبت به ماژیک هایلایتر ساده بدون این ویژگی ها دارد
 • نوع بسته بندی: ماژیک هایلایتر تکی، معمولا قیمت پایین تری نسبت به بسته هایلایتر دارد
 • برند: برندهای معروف و شناخته شده در زمینه تولید نوشت افزار، معمولا قیمت بالاتری نسبت به برندهای کمتر شناخته شده دارند. این امر به دلیل کیفیت بالاتر مواد و همچنین اعتبار و شهرت برند است

خرید ماژیک هایلایت با برندهای متنوع از دفتردستک

از با کیفیت ترین برندهای تولید کننده ماژیک های لایت مایع و ژل به صورت تخصصی، می توان به برندهای معتبر استابیلو (Stabilo)  که خانواده بسیار متنوع و وسیعی از هایلایترها را طراحی و تولید می نماید و هواداران بسیاری در سرتاسر جهان دارد، استدلر (Staedtler)، فابرکاستل(Faber-Castell)  و یونی بال (Uni-ball) اشاره کرد.

در فروشگاه اینترنتی دفتردستک نمونه های بسیار متنوعی از ماژیک های هایلایت در بسته بندی های متنوع ارائه شده اند که بسیار خیره کننده و جذاب بوده و کاربران و هواداران دنیای نوشت افزار و لوازم التحریر با اطمینان از کیفیت و اصالت کالا می توانند تنها با چند کلیک خرید آنلاین ماژیک هایلایت را انجام دهند؛ تا در کمترین زمان ممکن، بسته مورد نظر را بر روی میز کار و یا جامدادی خود داشته باشند.

faq
پرسش های متداول

برترین برندها در زمینه تولید انواع ماژیک هایلایت ژله ای، ماژیک هایلایت پاستلی و ماژیک هایلایت نئون (فلورسنت) که بسیار پرطرفدار نیز هستند عبارتند از ماژیک هایلایت استابیلو، ماژیک هایلایت زبرا، ماژیک هایلایت استدلر، ماژیک هایلایت اونر، ماژیک هایلایت آرت لاین، ماژیک هایلایت ماپد.

رنگ ماژیک هایلایت از این نظر مهم است که نباید کل صفحه را اشباع کند و باعث خستگی چشم شود. رنگ زرد یک انتخاب مناسب و بسیار پرکاربرد است پس از آن رنگ صورتی، سبز، آبی و بنفش قرار می گیرند.

برخی از برندهای محبوب ماژیک هایلایت را هم بصورت بسته های چند رنگ و هم بصورت تکی عرضه می کنند که قیمت بسته های چند رنگ بطور متوسط از 120 هزار تومان و قیمت ماژیک هایلات تکی از حدود 8 هزار تومان شروع می شود که البته همانند دیگر محصولات عنوان برند بر قیمت محصول تأثیرگذار است.