خودکار

38
خودکار

با وجود انواع خودکارهای مختلف، انتخاب یک خودکار مناسب بسیار دشوارتر از آن است که به نظر می رسد. در هنگام خرید خودکار، علاوه بر شکل ظاهری آن، باید به مواردی همچون اندازه سر قلم، وزن قلم ، نوع جوهر و رنگ آن نیز توجه نمایید. در نظر گرفتن این ویژگی ها می توانند به طور کلی تجربه نوشتن را با یک قلم خاص تقویت کنند. اگر به دنبال قلم جدیدی هستید که متناسب با سبک نوشتاری و نیازهای شخصی شما باشد، باید این نکات را در هنگام خرید در نظر بگیرید.

خودکار یکی از رایج ترین و شناخته شده ترین انواع قلم است. جوهر مورد استفاده در خودکار از نوع روغنی است و سریعتر از انواع دیگر جوهر خشک می شود. این به آن معنی است که هنگام نوشتن لکه ای در سطح کاغذ ایجاد نمی شود. از آنجا که جوهر خودکار غلیظ است، از جوهر کمتری در هنگام نوشتن استفاده می شود؛ در نتیجه ماندگاری آن بیشتر از انواع دیگر قلم است. با ادامه این مطلب همراه باشید، تا اطلاعات مفیدی را در رابطه با انواع خودکار (خودکار دکمه ای، معمولی، روغنی و  ...) کسب کنید.

معرفی انواع خودکار

خودکار نوشت افزاری است که اغلب در مدرسه و محیط کار مورد استفاده قرار می گیرد. این نوشت افزار گزینه معمول برای فعالیت هایی مانند امتحان و یادداشت برداری استَ، زیرا افراد می توانند بدون نگرانی سریع و راحت بنویسند. لازم است در هنگام خرید خودکار بدانیم که چه نوع خودکاری برای استفاده ما مناسب تر است.

خودکار نوک‌ ساچمه ‌ای یا به ‌زبان عام همان خودکار، دارای یک لوله درونی به همراه جوهر خمیری است که با چرخش ساچمه یا گوی کوچک فلزی از جنس برنج، فولاد یا تنگستن کربید با قطر 0،5 الی 1 میلیمتر در زمان استفاده اثر از خود به جای می گذارد.

خودکار ساده  از سه قسمت اصلی تشکیل شده‌است:

  •  ساچمه در نوک و محل برخورد با کاغذ
  •  بدنه نگهدارنده ساچمه
  •  مخزن جوهر خمیری

در هنگام خرید خودکار باید رنگ، اندازه سر قلم یا همان قطر نوشتاری، مواد اولیه بدنه و مخزن جوهر را در نظر بگیرید. اینها به طور کل گزینه های زیبایی شناختی هستند، اما شما مجبورید این انتخاب را انجام دهید.

خودکار به سه روش تولید و عرضه می شود، که در ادامه آنها را معرفی خواهیم کرد:

- خودکار کلیکی (خودکار فشاری)

خودکار کلیکی یا فشاری همانطور که از اسم آن پیداست، به وسیله فشار یک شاسی که در انتها و یا در بدنه خودکار تعبیه شده است قابل استفاده است. نوک ساچمه ای خودکار با کلیک شاسی از بدنه خودکار خارج شده و شما می توانید نوشتن را آغاز نمایید و در پایان نیز با یک کلیک دیگر نوک ساچمه ای را به درون بدنه خودکار هدایت کنید. به این ترتیب، دیگر نگران لک شدن جیب لباس یا جامدادی خود نیستید! همچنین در اثر افتادن و وارد شدن ضربه، نوک خودکار آسیب نمی بیند.

- خودکار چرخشی

مکانیزم خودکار چرخشی بدین صورت است که با چرخاندن بدنه خودکار از سمت عقربه های ساعت، مغزی خودکار از بدنه خارج شده و می توانید از آن استفاده نمایید. در آخر با چرخ بدنه خلاف عقربه های ساعت، مغزی را درون خودکار هدایت کرده تا از لک شدن دست و لباس و وارد شدن ضربه به مغزی نیز جلوگیری شود. این سبک بیشتر در خودکار لوکس مورد استفاده قرار گرفته است.

- خودکار درب دار

این نوع خودکار با یک درپوش گیره دار و پلاستیکی از نوک ساچمه ای خودکار محافظت می کند و معمولاً رنگ درپوش به رنگ مغزی خودکار در نظر گرفته شده است.

در هنگام خرید اینترنتی خودکار با توجه به تصویر و توضیحات آن، می توانید انواع خودکار را به راحتی با هم مقایسه کرده و گزینه مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

-خودکار چند رنگ 

منظور از خودکارهای چندرنگ خودکارهایی هستند که یک بدنه دارند، اما تعداد جوهر داخل آنها دو یا چند رنگ مختلف است.

-خودکار رنگی 

-خودکار دکمه ای

-خودکار اداری

-خودکار طراحی

-خودکار روغنی

-خودکار لوکس

 

نکات مهم در انتخاب و خرید خودکار

خودکار نامناسب به خصوص در نوشتار طولانی مدت باعث درد مچ دست و انگشتان می ‌شود. از ویژگی ‌های یک خودکار معمولی خوب برای نوشتن ‌های طولانی مدت می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  طراحی بدنه خودکار

به طور معمول یک خودکار معمولی با بدنه گرد، سه وجهی و شش وجهی تولید می شود. بدنه سه وجهی و شش وجهی بسیار راحت در بین انگشتان دست قرار می گیرند و در نوشتار طولانی مدت دست خسته نمی شود؛ همچنین راحت تر بر روی سطح میز قرار می گیرند.

  • خودکار گریپ دار

گریپ در خودکار نوعی پوشش سیلیکونی نرم است که در محل قرارگیری انگشتان بر روی بدنه خودکار نصب می شود. این مورد بیشتر در خودکارهای استوانه ای مورد استفاده قرار می گیرد تا در نوشتار طولانی خودکار در اثر تعرق انگشتان در دست نلغزد.

  •  قطر نوشتاری خودکار

اگر می خواهید سرعت نوشتاری بالایی داشته باشید، بهتر است قطر نوشتاری خودکار انتخابی شما 1 میلیمتر و یا 1.4 میلیمتر باشد. اما اگر به نوشتاری ظریف تمایل دارید، قطر نوشتاری 0.5 و 0.7 میلیمتر بسیار مناسب است.

  • مغزی یدک خودکار

برخی از برندهای جهانی تولید خودکار حتی برای مجموعه های مصرفی خود مغزی یدک تولید کرده اند، که شما بدون نگرانی از اتمام جوهر مغزی خودکار بتوانید تا سال ها از خودکار مورد علاقه خودتان استفاده نمایید . بدین ترتیب، هر زمان لازم بود، مغزی خودکار را تعویض نمایید. این موضوع در میزان فروش خودکار حائز اهمیت است.

قیمت خودکار

کلیه مواردی که هنگام خرید خودکار باید به آن توجه داشته باشید، از جمله  طراحی بدنه خودکار، قطر نوشتاری، بسته بندی و ... ذکر شدند. همچنین لازم به ذکر است که شرکت تولید کننده و جنس خودکار نیز بر قیمت خودکار تأثیرگذار هستند. به عنوان مثال، قیمت انواع خودکار با بدنه فلزی و مقاوم با خودکار های با بدنه پلاستیکی  متفاوت است.

همچنین نوع بسته بندی خودکار نیز بر قیمت فروش خودکار تأثیر گذار است. برای مثال، برخی از انواع خودکار به صورت تکی و برخی دیگر در بسته بندی چند رنگ عرضه می شوند. البته باید توجه داشت که برای افرادی که مصرف روزانه خودکار آنها زیاد است و همچنین برای شرکت ها و سازمانها، سفارش خودکار به صورت بسته ای بسیار مقرون به صرفه تر خواهد بود.همچنین نوع خودکار نیز بر میزان قیمت آن تاثیرگذار است؛ برای مثال، قیمت خودکار طراحی گران تر از قیمت خودکار معمولی است.

خرید خودکار با برندهای متنوع از دفتردستک

در فروشگاه اینترنتی دفتردستک، بهترین برندهای تولید کننده انواع خودکار در جهان با طراحی بدنه استاندارد جهت سلامت دستان در نوشتار طولانی مدت و مغزی های نرم و روان بدون قطعی و پخش شدن عرضه شده است. این برند ها عبارتند از: انواع خودکار کنکو (Canco)، استدلر (Steadtler)، خودکار پارکر، استابیلو (Stabilo)، فابرکاستل (Faber-Castell)، یونی بال (Uni-ball)، زبرا (Zebra)، انواع خودکار بیک (Bic) . همچنین در تولیدات داخلی می توان از برندهای استایلیش (Stylish) و فابل (Fabl) نام برد. شما می توانید با اطمینان از اصالت کالا به آسانی خرید خودکار مورد نظر خود را از فروشگاه دفتر دستک انجام دهید.