آکریلیک

3
آکریلیک

بسیاری از هنرمندان استفاده از رنگ آکریلیک را بیشتر از رنگ روغن یا آبرنگ ترجیح می دهند. رنگ آکریلیک نوعی رنگ شیمیایی و بر پایه آب است که بر اساس تکنولوژی جدید و نوینی ساخته شده است. رنگ های آکریلیک از نظر زیست محیطی بسیار با محیط زیست سازگارند و هیچ آسیبی به انسان نمیزنند. این رنگ ها به دلیل اینکه با آب رقیق می شوند در نتیجه هیچ بویی ندارند و باعث ایجاد سردرد نمی شوند و برای سلامتی هم ضرری ندارند. میتوان اینگونه اعلام کرد که سه جزء اصلی در تمامی رنگ های آکریلیک وجود دارد که عبارتند از: رنگدانه، اتصال دهنده، حامل.

رنگدانه ها ذرات جامدای هستند که به صورت معلق در رنگ وجود دارند و میتوانند گاهی به صورت طبیعی و یا مصنوعی باشند. این رنگدانه ها هیچ تمایلی به ایجاد پیوستگی با هم ندارند.

اتصال دهنده ها ماده ای چسبناک هستند که رنگدانه ها را بعد از خشک شدن رنگ در کنار هم نگه میدارند. رنگ های آکریلیک دارای یکسری پلیمر آکریلیک هستند که به عنوان اتصال دهنده عمل می کند که پس از تبخیر آب یک هماهنگی و پیوستگی را ایجاد می نماید.

حامل ها به قسمتی از رنگ مربوط می شوند که رنگدانه ها و چسب را جا به جا می کنند. در رنگ های آکریلیک، آب به عنوان حامل در نظر گرفته شده است و زمانی که با چسب ترکیب می شود یک امولسیون پلیمیری ایجاد میکند. زمانی که آب به واسطه تبخیر از این سیستم خارج می شود رنگ خشک می شود و در نهایت یک سطح شفاف از رنگدانه های به دام افتاده ایجاد می شود.

اولین بار در سال 1950 از رنگ آکریلیک استفاده شد و امروزه به دلیل مزایای بیشماری که این رنگ دارد مورد استفاده هنرمندان در نقاشی قرار گرفته است. آن دسته از رنگ هایی که در آب حل میشوند به سرعت خشک می شوند و سطحی سخت ایجاد می کنند. رنگ های آکریلیک با داشتن مقاومت و دوام بالا و داشتن قابلیت شستشو در بین رنگ های حلال در آب از امتیاز بیشتری برخوردارند. از رنگ های آکریلیک میتوان روی سطوح مختلف به راحتی استفاده کرد. این رنگ مقاومت بالایی در برابر ترک خوردگی دارد و نقاشان و هنرمندان میتوانند با خیالی آسوده نقاشی  خود را خلق کنند بدون آن که نگران ایجاد ترک بعد از خشک شدن در اثر هنری باشند.

انواع اکریلیک

همانند هر محصول دیگر بهتر است قبل از خرید آکریلیک با انواع آن آشنا شویم:

Heavy Body paints: این رنگ ها همانطور که از اسمشان پیداست جزء رنگ هایی با ویسکوزیته و ضخامت بالا هستند. این مدل رنگ دارای بافتی همانند کره نرم شده هستند که محبوب هنرمندان بسیاری قرار گرفته است. از این مدل رنگ بیشتر بر روی بوم های زبر و یا سطوح ناهموار استفاده می شود.

Medium viscosity acrylics: این مدل رنگ ها دارای ویسکوزیته و یا همان چسبندگی متوسطی هستند. همچنین بافت نرم تری دارند و بیشتر در تکنیک های مانند آبرنگ برای ایجاد تصاویر ابر و باد استفاده می شوند. از این مدل رنگ بیشتر بر روی سطح هموار و صاف استفاده می شود.

Open paints: این مدل رنگی به گونه ای فرموله شده است که رنگ ها با آهستگی خشک می شوند و برای آن دسته نقاشانی که تمایل دارند نقاشی را با ترکیب چند تکنیک مانند رنگ روغن اجرا نمایند بسیار مناسب است. میزان سرعت خشک شدگی این رنگ بسته به مدل، ضخامت رنگ، دما و یا رطوبت ممکن است چند ساعت یا چند روز طول بکشد.

Acrylic gouache: گواش آکریلیک مانند دیگر گواش های سنتی به صورت مات خشک می شوند. اما شاید تفاوتی که مدل های امروزی با گواش های سنتی دارند این است که چسب آکریلیک پس از خشک شدن در برابر آب بسیار مقاوم است. این مدل رنگ روی اکثر سطوح قابل استفاده است و بیشتر مورد استفاده تصویرگران قرار میگیرد.

Interactive acrylics: آکریلیک های تعاملی جزء رنگ های چند منظوره محسوب می شوند و به گونه ای فرموله شده است که به هنرمند این امکان را میدهد تا سرعت خشک شدن رنگ را به تأخیر بیاندازد.

نکات مهم در انتخاب آکریلیک

در هنگام خرید اینترنتی آکریلیک چندین مورد است که باید به آنها توجه نمایید.

- نام تجاری

حتما قبل از خرید آکریلیک به شرکت تولید کننده آن توجه نمایید. کیفیت مواد به کار رفته در هر محصول جزء مهم ترین موارد در ترکیب رنگی است که شرکت های مطرح هنری در سطح جهان به این اصول پایبند هستند. به طور مثال رنگ های آکریلیک پریمو (Primo) که یک برند اصیل ایتالیایی است بر پایه استانداردهای لازم رنگ ها را در بسته بندی و رنگبندی متنوع به بازار عرضه نموده است. رنگ های آکریلیک پریمو دوام، ماندگاری و خاصیت درخشندگی بالایی دارند. این مدل رنگی فاقد بوی آزاردهنده است و سرعت خشک شوندگی بالایی دارد.

- غلظت

باید در ابتدا بدانید که به چه حجم و غلظتی از رنگ نیاز دارید و با توجه به آن خریدتان را انجام دهید.

- رنگبندی

قبل از خرید به این نکته توجه کنید که برای ایجاد اثر هنری خود به چه ترکیب بندی رنگی نیاز دارید. چرا که بسیاری از رنگ های آکریلیک موجود در بازار به صورت تکی فروش می روند و تعدادی هم به صورت بسته بندی با ترکیب رنگی متنوع به فروش می رسند.

قیمت اکریلیک

قیمت آکریلیک در بازار بسته به نام تجاری، حجم و نوع بسته بندی آن بسیار متفاوت است. اما به طور کلی قیمت آکریلیک به دلیل پر اهمیت بودن و تأثیر آن در خلق یک اثر هنری خارق العاده نیازمند صرف بودجه ای است که شما بتوانید با خیالی آسوده و بدون نگرانی ایده هنری خود را خلق نمایید. فروش آکریلیک در فروشگاه دفتردستک در رنگ و بسته بندی متنوع صورت میگیرد تا شما بتوانید بسته به نیاز خود یکی از موارد را خریداری نمایید.

خرید اینترنتی اکریلیک با برندهای متنوع از دفتردستک

در فروشگاه دفتر دستک امکان خرید آنلاین آکریلیک از برند جهانی پریمو (Primo) در بسته بندی و رنگ و حجم متنوع وجود دارد. شما میتوانید با اطمینان از اصالت و سلامت فیزیکی کالا خریدی مطمئن را با ما تجربه نمایید. تیم دفتردستک متعهد است تا در کمترین زمان ممکن کالا را برای شما ارسال نماید.