قیچی

7
قیچی

قیچی یک ابزار برش دستی است که شامل یک جفت تیغه فلزی متصل به یک محور می شود و دارای دسته هایی در ابعاد نابرابر است به نحوی که دسته کوچکتر دارای یک سوراخ برای قرار دادن انگشت شست و دسته بزرگتر دارای سوراخی دیگر است که دو یا چند انگشت را می توان در آن قرار داد. قیچی ابزاری است که برای برش مواردی مانند کاغذ ، پارچه ، مو و ... استفاده می شود.

انواع قیچی

عموم مردم تصور می کنند که قیچی دارای یک نوع کلی است اما این تصور غلط است! قیچی انواع مختلفی دارد و هر کدام بطور مشخص برای کاربرد ویژه ای استفاده می شود. در نتیجه لازم است در قبل از خرید قیچی با انواع آن آشنا شوید.

- قیچی خیاطی

همانطور که از نامش پیداست این قیچی برای خیاطی استفاده می شود که خود دارای زیر مجموعه متنوعی است. بطور مثال برای برش پارچه های ضخیم از قیچی 5 اینچی که کوتاه تر است استفاده می شود اما برای پارچه های معمولی قیچی 7 تا 10 اینچی که بلندتر هستند مناسب است و یا استفاده از قیچی با تیغه دندانه دار و زیگزاگی در برش برخی قسمتها در هنگام دوخت از پارگی و از هم پاشیده شدن پارچه جلوگیری می کند.

- قیچی گلدوزی

اینها قیچی هایی با اندازه کوتاه هستند که روزنه های انگشتان در آنها وجود ندارد. همچنین دارای تیغه های کوتاه و ظریف اما بسیار تیز است. قیچی گلدوزی برای کار کردن نزدیک بر روی پارچه بدون آسیب رساندن به بافت پارچه طراحی شده است. قیچی گلدوزی نسبت به دیگر انواع قیچی به وضوح کوچک تر و ظریف تر هستند.

- قیچی همه منظوره

این نوع قیچی دارای تیغه های بلند و تیز هستند و برای برش در سطوح با بافت های متنوع استفاده می شوند. همچنین قابل استفاده به همراه برش دقیق در فضاهای محدودتر نیز هستند. این نوع قیچی عمدتاً برای برش کاغذ و درست کردن کاردستی، روبان استفاده می شود. یک قیچی مناسب جهت مصارف خانگی و اداری.

- قیچی راست دست و چپ دست

فرم اولیه قیچی ها معمولاً برای افراد راست دست مناسب است و کار کردن با آنها برای افراد چپ دست دشوار است. قیچی های دارای تیغه های نامتقارن هستند اما این نوع قیچی دارای تیغه های متقارن است به همین دلیل هم افراد راست دست و هم افراد چپ دست می توانند به آسانی از آن استفاده نمایند. همینطور در قسمت گیره اندازه روزنه  برای انگشت شست و دیگر انگشتها در این قیچی به یک شکل و اندازه است.

- قیچی باغبانی

همانطور که از نام آن پیداست مناسب برای مصارف باغبانی و کار با انواع گل و گیاه است. این نوع قیچی نیز دارای زیر مجموعه متنوعی است مانند قیچی چمن زن و یا قیچی پرچین.

- قیچی آرایشی

قیچی مخصوص کوتاه کردن و فرم دهی به مو است. این نوع قیچی نسبت به سایر قیچی ها به شدت تیز هستند و بیشترین اندازه ای که مورد استفاده قرار می گیرد 5 و 7 اینچی است. قیچی آرایشی دارای یک زائده مشخص است که به عنوان بند انگشت یا نیش مشخص می شود و به یکی از حلقه های انگشت متصل می شود، بنابراین به آرایشگر مزیت بیشتری برای کنترل بیشتر در هنگام اصلاح مو می دهد.

- قیچی پزشکی

قیچی پزشکی در دو نوع قیچی باند و قیچی تروما عرضه می شود. قیچی باند که به آن قیچی پرستار نیز می گویند دارای ابعاد کوچک و تیغه های ظریف و کوتاه و دسته بلند است. همینطور قیچی تروما دارای دسته پلاستیکی و بازوی اهرمی بلند و تیغه های فلزی پهن و صاف است که تیغه ها در زاویه 150 درجه خم شده اند و همین موضوع باعث می شود تا این قیچی در مقایسه با سایر انواع دارای ظاهری عجیب و غیر معمول باشد. این دو نوع قیچی با توجه به کاربرد آنها به گونه ای طراحی شده اند که در حین کار به پوست بدن بیمار آسیب و جراحتی وارد نشود.

حال این آگاهی را دارید که فروش قیچی در چند شکل و کاربرد مختلف در بازار صورت می گیرد.

نکات مهم در انتخاب قیچی

همانند هر محصول دیگر لازم است در هنگام خرید اینترنتی قیچی نیز به چند نکته جهت انتخاب بهترین گزینه توجه نمایید که در قسمت ویژگی های محصول و مشخصات آن درج می شود.

- اندازه قیچی

بطور معمول اندازه قیچی ها از 4.5 اینچ تا 8 اینچ است. برای خرید قیچی ساده می توان گفت بهترین معیار جهت انتخاب گزینه مناسب کف دست شما خواهد بود. طول قیچی به اندازه کف دست کشیده باشد.

- وزن قیچی

به معنای واقعی کلمه صدها گزینه در این خصوص وجود دارد و تصمیم گیری در این مورد کاملاً به احساس شما هنگام در دست گرفتن قیچی مرتبط است. برخی کار با قیچی سنگین تر و برخی کار با قیچی سبک تر را ترجیح میدهند.

- تعادل

در هنگام کار با قیچی تعادل بین فرم و وزن دسته و تیغه قیچی بسیار حائز اهمیت است. دسته و تیغه باید به لحاظ وزنی تعادل داشته باشند تا شما بتوانید در حین انجام برش تسلط کافی داشته باشید.

و در نهایت بسیار مهم است که قیچی شما ضد زنگ باشد تا در اثر قرار گیری در مجاورت فضای مرطوب به مرور زمان دچار زنگ زدگی نشود.

قیمت قیچی

با توجه به گونه های متنوع قیچی چه به لحاظ عملکرد و چه به لحاظ اندازه و جنس آن قیمت قیچی در بازار بسیار متنوع است. بجز موارد ظاهری نام تجاری نیز بر قیمت فروش قیچی تأثیر مستقیم دارد چرا که مواد اولیه و کیفیت ساخت هر شرکت متفاوت است و اینها مواردی هستند که در نهایت باعث تولید یک محصول با کیفیت عالی و یا با کیفیت متوسط می شوند.

خرید اینترنتی قیچی با برندهای متنوع از دفتردستک

در فروشگاه اینترنتی لوازم التحریر دفتردستک امکان خرید آنلاین قیچی در مجموعه متنوعی از شکل، اندازه و رنگ از نام های تجاری اسکاج (Scotch) از برند جهانی 3M و بیک (Bic)  وجود دارد. ما در فروشگاه دفتردستک اصالت و سلامت کلیه کالاهای عرضه شده را ضمانت می نماییم پس با اطمینان محصولات مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمایید.