اتود

41
اتود

اتود یا مداد مکانیکی نوشت افزاری است با قابلیت شارژ مغزی گرافیت. اتود برای کاربردهای مختلف در ضخامت های نوشتاری متنوعی طراحی و تولید می شود که معمولاً ضخامت 0.3، 0.5، 0.7، 0.9، 2، 1.4، 3.2 و 5.6  میلیمتر از شناخته شده ترین و کاربردی ترین آنها است.

مداد اتودی نوشت افزاری محبوب و بسیار کاربردی در بین دانش آموزان، دانشجویان و مهندسین و طراحان است. بدنه بیشتر مدادنوکی ها و اتودها از جنس پلاستیک و یا با ترکیبی از فلزات سبک ساخته شده اند و دارای لوله ای تو خالی است که در انتهای آن یک فنر نصب شده تا مغزی را به سمت نوک اتود هدایت نماید. در انتهای اتودها در قسمت شاسی معمولاً یک پاک کن استوانه ای شکل قرار دارد تا شما یک مجموعه کامل را در اختیار داشته باشید.

انواع اتود

مداد ابزار ایده آل نوشتن است. آنها به شما اجازه می دهند ایده خود را ثبت نمایید اما در عین حال جای تصحیح اشتباهات را نیز باز می گذارند. تنها مشکل این قلم داشتن ابزار اضافی برای تیز ماندن نوک آن است! اینجاست که اتود یا همان مداد مکانیکی به کار شما می آید. این قلم راحت دارای سابقه شگفت انگیز در ارائه راحتی با عملکرد مداد است. امروزه انواع مختلفی از اتود برای انتخاب وجود دارد. فروش اتود در مجموعه های متنوعی انجام می شود:

- اتود پلاستیکی کلاسیک

یک اتود کلاسیک و دوست داشتنی که بدنه آن از جنس پلاستیک رنگی تولید می شود و غالباً در ضخامت 0.5 و 0.7 میلیمتر که در بین دانش آموزان و دانشجویان و حتی در دفتر کار بیشترین کاربرد را دارند تولید می شود. این اتودها دارای وزنی سبک و عملکرد خوب و بسیار مقرون بصرفه هستند.

- اتود بامبو سازگار با محیط زیست

بیشتر اتودها از پلاستیک یا فلز تولید می شوند اما چیزی که باعث تمایز و برجسته شدن این اتود نسبت به دیگر مجموعه ها است سازگار بودن آن با محیط زیست است چرا که بدنه اتود از بامبو تولید می شود و حس خوب داشتن یک مداد چوبی با کیفیت را در شما ایجاد می نماید. بر روی بدنه این اتودها قابلیت لیزر نام شخص و یا برند شما وجود دارد که آنها را ماندگار می کند.

- اتود فلزی

مدادنوکی فلزی به طور فزاینده ای محبوب هستند و با توجه به داشتن اسکلت فلزی بدنه آن بسیار مقاوم و ماندگار هستند و جایگزین بسیار مناسبی برای اتود پلاستیکی هستند. افرادی که به کیفیت و دوام اتود اهمین می دهند این گزینه انتخاب اول آنها است.

- اتود ترکیبی (دو گانه)

در این قلم اتود در کنار چند رنگ خودکار در یک محصول طراحی و تولید شده است. شما همزمان با در دست داشتن یک قلم در اصل چند قلم را با خود خواهید داشت. خودکار با چندین رنگ مغزی و اتود! انتخابی جذاب برای دانش آموزان.

- اتود مهندسی

مدادنوکی مهندسی غالباً دارای اسکلت فلزی و بسیار مقاوم هستند و در مرحله تولید کنترل کیفیت سختگیرانه تری بر آنها اعمال شده است. سر قلم طراحی شده در اتود مهندسی بصورت پلکانی است که می توان به واسطه آن از انواع شابلون با مقیاس های متفاوت در رسم استفاده نمود همچنین مکانیزمی در قسمت فنر و سر اتود قرار دارد که با فشار بیش از حد بر روی اتود، مغزی به درون محفظه فلزی هدایت شده و از شکسته شدن آن جلوگیری می شود. می توان از بهترین های اتودهای مهندسی به اتود تی کافاین فابرکاستل (TK fine Faber-Castell) و اتود نشکن دلگارد زبرا (Zebra Delgaurd)، اتود خودتراش کوروتوگا یونی بال (Uni Kurutoga) و اتود تیکی روترینگ (Rotring Tikky) اشاره کرد.

-اتود خوشنویسی

معمولا مداد نوکی خوشنویسی باید قطر مغزی آن درشت تر باشد.

مدادنوکی و اتود فانتزی

 

-اتود یک دهم و دو دهم

اتودها علاوه بر برند و جنس بدنه آنها از لحاظ قطر مغزی آنها نیز تقسیم بندی می شوند.مدادنوکی دو دهم و یک دهم از جمله مداداتودی هایی هستند که بسیار ظریف و ریز می نویسند.

نکات مهم در انتخاب اتود

خرید اتود آسان است. خرید درست یک اتود مناسب برای خود ممکن است کمی دشوارتر باشد و حتی شاید خرید یک مورد مناسب برای شخص دیگر دشوارتر! خبر خوب این است که تقریباً همه اتودها کاملاً قابل اعتماد هستند و استفاده از آنها کاملاً راحت است، بنابراین بعید است دچار اشتباه شوید.

اگر شما تمایل دارید برای انتخاب و خرید اتود بیشتر فکر کنید تا گزینه مناسب تر و کاربردی تری را انتخاب نمایید ما برای کمک به شما آماده ایم...

بهتر است در حین خرید اینترنتی اتود این نکات را در نظر داشته باشید:

- هدف

در ابتدا به این فکر کنید که شما چه انتظاری از اتود دارید؟ آیا تنها برای نوشتن از اتود استفاده می کنید یا برای رسم و نقشه کشی؟ شاید با اتود قصد دارید طراحی کنید پس لازم است در گام اول هدف خود را مشخص نمایید.

بطور معمول برای رسم و نوشتن از اتودهایی با ضخامت 0.3، 0.5، 0.7 و 0.9 میلیمتر استفاده می شود اما برای طراحی از اتودهایی با ضخامت 2، 3.2 و 5.6 میلیمتر استفاده می شود که البته کیفیت مغزی آنها نیز دارای درجه های سختی متنوعی است.

- امکانات

اتودها می توانند از ویژگی های متنوعی برخوردار باشند. پس لازم است در هنگام خرید آنلاین اتود ویژگی های هر کدام از محصولات را با دقت مطالعه نمایید. بطور مثال مکانیزم برخی اتودها که با وارد شدن فشار بر قلم نوک اتود به صورت خودکار به داخل هدایت می شود و از شکسته شدن آن جلوگیری می شود مانند اتود نشکن دلگارد زبرا. داشتن پاک کن در انتهای اتود و یا تراش در اتودهایی که ضخامت آنها 2 میلیمتر یا بیشتر است و حتی در اتودهایی با ضخامت کمتر نیز مکانیزمی برای تراش نوک اتود وجود دارد تا همیشه خطوط یکنواختی داشته باشید مانند اتود کوروتوگا یونی.

قیمت اتود

شما احتمالاً ایده ای در مورد میزان هزینه ای که می خواهید صرف کنید یا حداقل میزان تمایل به خرج کردن را دارید! تعداد زیادی مداد مکانیکی کاملاً خوب با هزینه مناسب در فروشگاه لوازم تحریر دفتردستک وجود دارد اما ممکن است برای به دست آوردن خواسته های خود نیاز به هزینه بیشتری داشته باشید.

اتود پلاستیکی نیز دارای عملکرد بسیار خوبی است اما اتود فلزی مقاوم تر خواهد بود. سلیقه شما ممکن است بیشتر به دنبال ظاهری فنی یا رنگارنگ و فانتزی باشد اما بطور یقین باید کمی بیشتر برای ظاهر مناسب سرمایه گذاری کنید.

در فروشگاه اینترنتی دفتر دستک قیمت اتود بر مبنای ویژگی و عملکرد آنها دارای تنوع قابل توجهی است که شما می توانید بر مبنای نیاز خود یکی از آنها را انتخاب نمایید.

خرید اینترنتی اتود با برندهای متنوع از دفتر دستک

فروشگاه دفتردستک مجموعه متنوعی از اتودها را در طرح ها و رنگ های متنوع با ضخامت نوشتاری متفاوت از برندهای مطرح تولید نوشت افزار گردآوری و عرضه نموده است که می توان به اتود فابرکاستل (Faber-Castell)، استدلر (Steadtler)، اتود استابیلو (Stabilo)، یونی بال (Uni-ball)، زبرا (Zebra)، اتود روترینگ (Rotring) و گرافیک (Graphic)، بیک (Bic) اشاره کرد. شما می توانید با خیال آسوده از اصالت کالا و سلامت فیزیکی آن یک خرید آنلاین مطمئن را تجربه نمایید. این یک شعار نیست تنها کافیست یکبار امتحان کنید!

faq
پرسش های متداول

بطور کلی اتود با قطر نوشتاری متنوعی که برای مصارف گوناگون است تولید می شود که عبارتند از 0.3، 0.5، 0.7، 0.9، 1.4 و 2 میلیمتر. اما پرکاربردترین آنها اتود 0.7 است که هم برای نگارش و هم برای طراحی بسیار عالی و مناسب است.

برندهای جهانی مطرح در زمینه تولید انواع اتود عبارتند از: فابرکاستل، روترینگ، یونی، زبرا، استابیلو، بیک، اونر، استدلر و ...