همه چیز درباره ی گرماژ

همه چیز درباره ی گرماژ

یکی از مشخصه ها برای شناخت کاغذ گرماژ آن است. گرماژ کاغذ نشان دهنده وزن یک متر مربع از آن کاغذ است که بسته به نوع کاغذ و کاربرد آن متفاوت است. کاغذ در انواعی از گرماژهای مختلف از 35 گرم به بالا بسته به مصارف مختلف تولید می گردد. در صنعت چاپ بیشتر کاغذ با گرماژ 60 گرم و در کپی یا پرینت کاغذ 80 گرمی استفاده می شود.

paper

یکی از مشخصه ها برای شناخت کاغذ گرماژ آن است. گرماژ کاغذ نشان دهنده وزن یک متر مربع از آن کاغذ است که بسته به نوع کاغذ و کاربرد آن متفاوت است. کاغذ در انواعی از گرماژهای مختلف از 35 گرم به بالا بسته به مصارف مختلف تولید می گردد. در صنعت چاپ بیشتر کاغذ با گرماژ 60 گرم و در کپی یا پرینت کاغذ 80 گرمی استفاده می شود. از آنجایی که دستگاه های کپی نسبت به گرماژ کاغذ حساسیت نشان می دهند و با اندکی پایین بودن گرماژ آن کارکرد مناسب از خود نشان نمی دهند بنابراین لازم است که از کاغذهای استاندارد 80 گرمی تایید شده استفاده کنید. گرماژ کاغذ یکی از مهمترین فاکتورها در تعیین کیفیت کاغذ محسوب می شود. گرماژ کاغذ را می توان به صورت وزن و یا به عبارت صحیح تر جرم کاغذ با واحد گرم در واحد سطح آن با واحد متر مربع تعریف کرد. به عنوان مثال وقتی گفته می شود کاغذی با گرماژ 80 بدین معنی است که یک متر مربع از این کاغذ دارای جرمی برابر 80 گرم می باشد. هرچه مقدار گرماژ بیشتر باشد، کیفیت، استحکام و به مراتب قیمت آن بیشتر خواهد بود. واحد گرماژ (g/m²) GSM است، که مخفف (grams per square meter)   می باشد.

گرماژ کاغذهای مختلف نسبت به نوع کاغذ و کاربرد آن متفاوت بوده و کاغذهایی با گرماژهای مختلف در بازار وجود دارند. گرماژ کاغذهای تولیدی بسته به مصارف مختلف آن ها از 38 گرم آغاز می شود و می تواند تا 80 گرم و بالاتر نیز وجود داشته باشد. کاغذهای مصرفی در پرینتر و دستگاه های کپی به طور استاندارد گرماژ کاغذ 80 گرم دارند اما در صنعت چاپ بیشتر از کاغذهای با گرماژ 70 گرم استفاده می شود. دستگاه های کپی حساسیت بالایی نسبت به گرماژ کاغذ دارند و با کمی بالا و پایین بودن گرماژ کاغذ کارایی خود را از دست می دهند بنابراین در استفاده از این دستگاه ها دقت داشته باشید که از کاغذهای با گرماژ متفاوت استفاده نکنید. در حالت کلی جدی گرفتن استانداردهای مربوط به مصارف مختلف کاغذ امری ضروری است.

استاندارد جهانی گرماژ

استاندارد ایزو 536 (ISO 536) به گرماژ کاغذ و مقوا مربوط می شود.

نحوه محاسبه گرماژ کاغذ

اگر شما کاغذی دارید که از گرماژ آن مطلع نیستید، براحتی می توانید با استفاده از فرمول زیر آن را محاسبه کنید:

G = (m/A) × 1000000

G:  گرماژ
M:  جرم کاغذ (گرم)

A:  مساحت (میلی متر مربع)

همچنین با مراجعه به سایت calculatas.com میتوانید از ماشین حساب محاسبه گرماژ استفاده کنید.


خرید انواع کاغذ A4 با قیمت عالی در دفتر دستک


گرماژ انواع کاغذهای چاپی

هنگامی که به یک مرکز چاپ و تکثیر برای چاپ کتاب، مجله یا هر پروژه چاپی دیگری مراجعه می کنید شاید یکی از سوالاتی که از شما در مورد چاپ پروژه پرسیده می شود این است که کاغذ محصول چاپی تان چه گرماژی دارد. احتمالا این سوال به نظرتان یک سوال مبهمی باشد که پاسخ آن را به خود شرکت چاپی بسپارید اما بهتر است اطلاعات خود را در این باره افزایش دهید تا در چنین مواقعی با آگاهی کامل در مورد چگونگی چاپ پروژه چاپی خود اظهار نظر نمایید چرا که چنین فاکتورهایی در کیفیت کاغذ محصولات چاپی بسیار موثرند؛ در اینجا به چند مورد از انواع گرماژ کاغذهای مختلف اشاره می کنیم:

  • کاغذ تحریر 70 گرمی: گرماژ این نوع از کاغذ حدود 70 گرم و عمدتا در پرینترها و دستگاه های کپی و نوشت افزارهای روزمره کاربرد دارد.
  • کاغذ تحریر 90 گرمی: این نوع از کاغذ نیز جزء متداول ترین کاغذهای مصرفی در چاپگرها با جرمی حدود 90 گرم است و مناسب ادارات و شرکت هایی است که زیاد با چاپ متریال ساده سر و کار دارند.
  • کاغذ تحریر 100 گرمی: این نوع از کاغذ به دلیل انعطاف پذیری بالا و قابلیت تا زده شدن برای بروشورهای معرفی محصولات و خدمات ایده آل می باشند.
  • کاغذ تحریر 120 گرمی: در این نوع نیز به دلیل سنگینی کمی بیشتر جلوه ای حرفه ای تر داشته و برای کاربرد در بروشورها ایده آل هستند.
  • کاغذ بریستول 145 گرمی: این نوع از کاغذ با جرمی حدود 145 گرم به عنوان مقوای سبک وزن شناخته می شود و برای پاکت های پستی گزینه مناسبی محسوب می شود.
  • مقوای کارتی (Index Board ) 180 گرمی: این کاغذ مقوای مقاوم محسوب شده و با گرماژ 180 گرم در چاپ محصولات بایگانی و پوشه ها جلد جزوات و غیره کاربرد دارد.
  • مقوای کارتی ( Index Board ) 200 گرمی: این نوع از مقوا با گرماژ 200 گرم اندکی از مقوای 180 گرمی سنگین تر و مناسب برای تولید جا کتابی و پاکت ها و نوشت افزارهای اداری می باشد.
  • مقوای کارتی ( Index Board ) 300 گرمی: این مقوا با گرماژ 300 گرم ظاهری سنگین و حرفه ای دارد و در محصولاتی که گرماژ بالا مد نظر است، به کار می رود.

 

امتیاز دهید :
ثبت نظر
کد امنیتی