چهار دلیلی که باید با خودنویس بنویسیم

Fountain pen

  • انعطاف پذيري

جلوه ظاهری بسیاری از نوشت افزارها در معنای عام خود تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. شکل بدنه همه اتودها یکسان است و رنگ اغلب خودکارها مشکي یا آبی است و حتي ضخامت نوک خودکارهای ژله ای رنگي بسیار محدود است. اگر چه این نوشت افزارها در اغلب موارد جوابگوی نیازهای شما هستند اما استفاده از خودنويس دنياي جديدي از نوشتار را در برابر چشمانتان باز مي نماید. خودنويس هاي مختلفي با اندازه و طرح هاي مختلف وجود دارند براي نمونه مي توان به خودنويس 149 بسيار ضخیم مون بلان و خودنويس هاي بسيار زيبا و اصيل واترمن که با ظرافت خاصی طراحي شده است ياد کرد. از همه جالب تر مي توان به طرح هاي کاملا متفاوت مونته گراپا در اين باره اشاره کرد. وقتي ميخواهيم نوشتن را آغاز نماییم در وهله اول شما ترجيح مي دهيد از قلم هایي با نوک نازک ژاپني استفاده نمایید مانند Sailor pen يا Platinum که از قلم موهای نازک الگو برداري شده است. پس از گذشت مدتي باز به خودنويس هاي با سرقلم پهن رجوع مي نمایید مانند Pelikan آلمان که از قلم موهای بسيار پهن الگو برداري شده است.

  • احساسات (علاقه)

وقتي شما يک قلم يا خودکار يکبار مصرف را خریداری می کنید تا زماني که آن خودکار قابل استفاده است از آن لذت مي بريد ولي وقتي که تمام مي شود شما آن را نگه داشته و دوست داريد دوباره با آن بنویسید و نمي توانيد قلمی مثل آن را پيدا نمایید.

ولي اين اتفاق هرگز براي خودنويس نمي افتد. اگر شما يک خودکار از کسي که برایتان ارزشمند است هديه بگيرید يا اينکه اين قلم مربوط به دوران تحصيل خودتان باشد براي يک مدت محدودي مي توانيد از آن استفاده نمایید اما وقتي يک خودنويس داشته باشید به راحتي مي توانيد با شارژ کردن فشنگ داخل آن از اين يادگاري با ارزش استفاده نمایید. اگر حتي خراب هم بشود به راحتي مي توانيد با مراجعه کردن به نمایندگی مربوط به آن قلم را تعمير نمایید. از همه مهم تر شما يک همراه خوب براي تمام زندگي در کنار خود داريد که احساسات و عواطف خود را به وسيله آن ثبت کرده همچنين به شما اجازه مي دهد که ایده هاي جديدی را در ذهن خود بپرورانید و آنها را ثبت نموده و با گذشته زمان به واقعيت تبديل نمایید. با شکوه تر از آن اين است که فرزندان شما مي توانند با افتخار تمام قلمي در دست بگيرند که متعلق به شماست و راه شما را ادامه دهند.

  • احساس و ظاهر

شما نمي توانيد تجربه بي نظير نوشتار ، همان احساس حرکت قلم به همراه جوهر بر روي کاغذ، را با هيچ احساس ديگري مقايسه نمایید. البته اين احساس منحصر به فرد مخصوص اينجا نيست. نوشتن با مداد بر روی کاغذ بسيار زيبا است ولي احساس نوازش کردن سر قلم خودنويس بر روي کاغذ بسيار بي همتاست. هنگام نوشتن احساس شما به وسيله قلم بر روي کاغذ نقش مي بندد و اين قلم و از همه مهم تر سر قلم اين ارتباط را ايجاد مي نماید و تمام اين ارتباطات در گرو هماهنگي بين کاغذ و کلمه و قلم است. شايان ذکر است که هر سر قلم احساس ويژه اي را در خود نهفته دارد و تأثير بسزايی در نگارش دارد. براي نمونه مي توانيم به سر قلم طلايي واترمن اشاره کنيم که جوهر مانند آبي که بر روي سرسره روان است بر روي سر قلم واترمن جاري است. يا سرقلم هاي ويسکونتي که داراي انعطاف پذيري بالايی هستند. يا خودنويس هاي Sailor که ويژگي نگارش شما را به خود مي گيرند و مي توان گفت که تبدیل به خودنويس شخصي شما مي شوند. وقتي شروع به نوشتن با خودنویس می کنید ديگر هيچ چيز نمي تواند جاي احساس نوشتن با خودنويس را پر کند.

  • فاکتور فني خودنويس

چه قدر خوب است بعد استفاده از خودنويس به عنوان ابزار نوشتاري نوع نگاه خود را نسبت به ماهيت خودنويس تغيير داده و به آن بيشتر از يک ابزار نوشتاري توجه نماییم. شما کافيست هنگامي که خودنويس را در دست مي گيريد به نحوه قرار گرفتن در دست نگاه کنيد مي بينيد که با چه شکوه و زيبايي در دستان شما قرار دارد و اين اصالت مانع مي شود که با اين وسيله بي نظير نوشته هاي اشتباهي بنويسيد ممکن است که تعداد قابل توجهی از قلم، سرقلم، کاغذ و جوهر را ببينيد ولي هرکدام از آنها اطلاعات فني خاص خود را دارند.

مدل هاي مختلف قلم

قلم ها داراي فهرست بسيار بزرگي هستند که مي توان به قلم هاي جيبي، قلم هایي با سرقلم باریک، قلم هاي پلاستيکي و قلم هاي سفارشي اشاره کرد.

1. انواع سر قلم

در اينجا به سر قلم هاي تراش خورده، سر قلم هاي انعطاف پذير، سرقلم هاي روکش دار، سر قلم هاي مخصوص ژاپني می توان اشاره نمود.

2. انواع جوهر

در مورد جوهر تنوع بسیار است چرا که با رنگ سر کار داريم. رنگ هاي روشن و تيره وجود دارند اما گزینه بسيار مهم که در کیفیت جوهر موجود است عبارتند از: مدت زمان نگهداري، محل نگهداري، مواد تشکيل دهنده.

3. ويژگي هاي کاغذ

کاغذها از لحاظ کيفيت و رنگ متفاوت هستند. از نظر رنگ، کاغذها داراي رنگ هايی از قبيل سفيد، خاکستري ، عاجی و … می باشند. ولي از نظر کيفيت، قدرت جذب کاغذ نسبت به جذب جوهر تأثير به سزايی بر روي حرکت قلم بر روي کاغذ دارد.

4. جذابیت و وقار

نوشتن با خودنويس از قديم مرسوم بوده است. هر چند که اين مسئله همچنان وجود دارد و مي توانم بگویم يکي از سه اصل مهم در زمان های قدیم استفاده از خودنویس و پوشیدن کت و شلوار بوده است.

دفتردستک تجربه لذت بخش خرید اینترنتی لوازم التحریر را برای شما به ارمغان می‌آورد. انواع نوشته افزار و لوازم تحریر مانند دفتر یادداشت، خودکار و خودنویس با برندهای مختلف، خودنویس پارکر، روان نویس یونی بال و بسیاری دیگر را می‌توانید به راحتی در فروشگاه دفتردستک سفارش دهید.