هر آنچه باید در مورد وسیله اندازه گیری به نام خط کش بدانید

خط کش ابزاری است که برای اندازه­ گیری، رسم خطوط مستقیم، همچنین در ریاضیات و هندسه و دیگر موارد مورد استفاده قرار می­ گیرد. در زمان های گذشته انسان­ ها معمولا از بدن خودشان مانند دست و پا برای اندازه گیری استفاده می ­کردند. سیستم اندازه­ گیری متری در فرانسه برای اندازه ­گیری راحت ­تر ابداع شد و تا پایان قرن هجدهم بیشتر کشور­های جهان این سیستم را تصویب کردند. مردم از این وسیله اندازه­ گیری بیش از چهار هزار سال است که استفاده می ­کنند.

اولین خط کش در حدود 2650 سال قبل از میلاد مسیح، از آلیاژ مس ساخته شده بود. این میله توسط یک متخصص آلمانی به نام "Eckhard Unger" شناسایی شد. 1500 سال قبل از میلاد مسیح در تمدن هندوستان  از خط کش ­های ساخته شده از عاج فیل استفاده میشده است. بعضی از شواهد از وجود خط کش 1.6 میلیمتری که دارای سنی در حدود 4400 سال است حکایت می­ کنند.

اولین خط کش توسط "Anton Ullrich" اختراع شد و اولین خط کش انعطاف پذیر هم در سال  1902 ساخته شد.

Flexible Ruler

انواع مدل های خط کش

خط کش­ها در اندازه ­ها و جنس ­های مختلف ساخته می­ شوند. برخی از این خط کش­ ها از جنس پلاستیک، چوب و یا فلزی هستند. خط کش­ های فلزی به خاطر اینکه از مواد و ساختار قوی ­تری ساخته شده ­اند، بیشتر مورد استفاده قرار می ­گیرند. خط کش ­هایی که بیشتر برای ادارات مورد استفاده قرار می­ گیرند چوبی هستند. خط کش ­ها می ­توانند در ابعاد مختلف ساخته شوند. اندازه معمولی برای خط کش ­ها 30 سانتیمتر است و بلندترین خط کش طولی در حدود 45 سانتی متر دارد. همچنین خط کش ­هایی در سایز کوچک برای نجاران وجود دارد که می ­توانند آنها را در جیبشان بگذارند. امروزه برای اندازه­گیری در ابعاد بزرگتر به جای خط کش از دستگاه ­های سنجش از راه دور استفاده می­کنند.

Ruler wood

سه استفاده اصلی از خط کش برای اندازه گیری، رسم خطوط و به عنوان وسیله ­ای مستقیم برای برش با یک تیغه تیز است. واحد­های خط کش  به صورت "millimeters, inches, agate, picas, and points" می ­باشد.

خط کش­ ها همیشه یک خط مستقیم را اندازه گیری نمی ­کنند. گاهی اوقات خیاطان در صنعت خیاطی نیازمند خط کش هایی انعطاف پذیر برای اندازه ­گیری هستند. از دیگر موارد استفاده از خط کش ترسیم خطوط منحنی است. این نوع خط کش ­ها به عنوان منحنی فرانسوی شناخته شده­ اند. دستگاهی وجود دارد به نام نوار باریک صاف یا منحنی انعطاف پذیر که می­تواند به شکل مطلوب خم شود.

 

منبع: http://www.historyofpencils.com/drawing-tools/ruler/