تاریخچه چاپ

History of printing

تاریخ چاپ قدمتی بس دیرینه دارد. قدمت استفاده از این هنر به لوح‌ های گلی دوران شکوفایی تمدن بین ‌النهرین و ۳۰۰0 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. در چین و مصر استفاده از کلیشه ‌های (تمبر) کوچک سنگی و گلی برای مهر و موم و نشان‌ های دولتی و سلطنتی بسیار رواج داشت و استفاده از آنها تا پیش از فراگیر شدن بلوک ‌ها و لوح‌ های بزرگتر ادامه داشت. این فرآیند اساساً به همین شیوه تا قرن هفدهم میلادی همزمان با توسعه صنعت چاپ تولید، ساخت و گسترش کتاب ‌ها، روزنامه ‌ها و مجلات و ادامه داشت.

شابلون

شابلون دست بر روی دیوار در حدود 35000 سال پیش، در آسیا و اروپا و دیگرکشورهای جهان رواج یافت و از آن به بعد به عنوان یک روش نقاشی تاریخی بر روی انواع مواد مورد استفاده قرار گرفت. به طوری که این روش برای مدت زمانی طولانی مورد استفاده قرار گرفت. این تکنیک در ژاپن به اوج پیشرفت و شکوفایی خود رسید.

Hand template

مهر و موم

در چین استفاده از مهر و موم از زمان سلسله شانگ مورد استفاده قرار گرفت. در کشورهای غربی مجموعه ای از تمبرهای مهر و موم در بلوک ­هایی بسته بندی شده و در قالب ­های رسی برای ریخته ­گری استفاده می ­شدند. در پایان قرن سوم قبل از میلاد مهرها برای چاپ بر روی سفال مورد استفاده قرار گرفتند. مهر و موم به عنوان یک عنصر مذهبی تلقی می شد.

Stamp of the Shang Dynasty

مهر و مومی که توسط امپراطور گوانوو  به وانا اعطا شده است

بلوک ­های سنگ و برنز       

بلوک ­های سنگی و برنزی برای چاپ پارچه مورد استفاده قرار می ­گرفتند به طوری که شواهد باستان شناسی آنها در Mawangdui و در آرامگاه پادشاه Nanyue کشف شده ­اند.

ماشین چاپ

یک دستگاه مکانیکی است که جوهر را با یک فشار ثابت به سطح منتقل می­کند همچنین توانایی انتقال تصویر را دارد. این سیستم در اواسط قرن بیست و یکم میلادی توسط یونس گوتنبرگ در آلمان گسترش یافت. روش چاپ گوتنبرگ به سرعت در اروپا رواج یافت و جایگزین بسیاری از روش­ های چاپی قدیمی ­تر شد. به عنوان یک روش برای ایجاد تولیدات برای مصرف انبوه این چاپ به عنوان جایگزینی برای چاپ افست شناخته شد. "Johannes Gutenberg's" کار صنعت چاپ را حدودا در سال 1436 آغاز کرد.

picture of Press

ماشین چاپ در سال 1811 مونیخ - آلمان

لیتوگرافی

یک روش چاپ بر روی سطح صاف است که در سال 1796 اختراع شد. لیتوگرافی فرآیندی است که از فرایند های شیمیایی برای ایجاد تصویر استفاده می ­کند. امروزه لیتوگرافی برای تولید پوستر، کتاب، نقشه و روزنامه با حجم بالا استفاده می­ شود.

فلسکوگرافی

نوعی روش چاپی است که اغلب برای بسته بندی مورد استفاده قرار می ­گیرد. به طوری که برای برچسب هایی که نیاز به کیفیت بالا در چاپ دارند می­ توان از این روش استفاده کرد. در طی سال های گذشته پیشرفت­ های بزرگی در این زمینه شده است.

Flexography

چاپگرهای حرارتی

یک نوع چاپگر حرارتی است و دارای یک سیستم حرارتی می باشد. زمانی که کاغذ از قسمت حرارتی رد می شود و شروع به گرم شدن می ­کند و تصویر به صورت سیاه و سفید بر روی آن شکل می ­گیرد.

چاپگرهای لیزری

چاپ لیزری در سال 1969 توسط ""Gary Starkweather اختراع شد که دارای یک سیستم کاملا کاربردی در سال 1971 شد. در نهایت چاپ لیزری تبدیل به یک کسب و کار چندین میلیارد دلاری شد. اولین چاپ لیزری در سال 1969 برای چاپ اسنادی همچون فاکتورها و برچسب­ های پستی مورد استفاده قرار گرفت. اولین چاپگر لیزری که برای استفاده با کامپیوترهای شخصی مورد استفاده قرار گرفت، در سال 1981 عرضه شد. اولین چابگر لیزری که در سال 1984 به بازار عرضه شد "HP LaserJet 8ppm" بود.

 

منبع: https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_printing